Search
Close this search box.

145 organizací občanské společnosti kritizuje oslabování ochrany přírody v EU

[[{“value”:”

Greenpeace, WWF, Friends of the Earth, Global Witness a Birdlife spolu se 140 organizacemi občanské společnosti včetně 12 organizací z ČR, bijí na poplach kvůli rozsáhlému rušení mnoha klíčových závazků EU v oblasti ekologie, kterých bylo dosaženo v posledních pěti letech a které se nyní v době evropských voleb ruší.

V prohlášení adresovaném evropským politikům velmi široká a různorodá skupina signatářů poukazuje na širokou škálu environmentálních pravidel určených k ochraně zdraví lidí a planety, která jsou nyní napadána nebo odkládána, a označuje to za oportunistický pokus získat v nadcházejících volbách několik dalších hlasů.

Prohlášení podporují známé ekologické organizace, jako jsou Greenpeace, WWF a Friends of the Earth Europe, BirdLife, Global Witness, EEB, a také organizace zaměřené na práva, spravedlnost a rozvoj, jako jsou ActionAid a Oxfam, organizace na ochranu zvířat, jako je FOUR PAWS, a řada zainteresovaných organizací na národní úrovni, z nichž mnohé se zaměřují zejména na potraviny a zemědělství. V Česku prohlášení podepsaly organizace Greenpeace, Hnutí DUHA, Zelený Kruh, Arnika, Děti Země, skupina Jaro, Svoboda zvířat, STUŽ, ČSO, Nadace na ochranu zvířat, Hnutí Brontosaurus a Koalice pro řeky.

Signatáři vyzývají politiky v evropských hlavních městech a v Bruselu, aby se starali o přírodu jako o základ prosperity naší společnosti i zemědělství a přestali jen vyhovovat nejhlasitějším průmyslovým lobbistům.

Martin Rexa z Hnutí DUHA k tomu dodal: „V posledních měsících pozorujeme závratně rychlý rozpad dlouho budovaného konsenzu, že zemědělskou krajinu je potřeba uzdravit, aby mohlo zemědělství dlouhodobě fungovat, a to v souladu s přírodou a ekosystémy. To je jasné politické selhání evropských i českých politiků, protože většina veřejnosti takové snahy podporuje. Mohli bychom veřejné peníze chytře investovat do adaptace krajiny, která prospěje zemědělcům, přírodě i celé společnosti. Místo toho politici příliš naslouchají zájmům agroprůmyslového byznysu a ekologická opatření ruší. Budoucí evropští politici a političky musí hájit veřejné zájmy a pomoci českou i evropskou krajinu a půdu uzdravit.“

Jan Freidinger z Greenpeace říká: „Odolná a rozmanitá příroda je naším nejlepším spojencem před dopady změn klimatu. Politici, kteří se snaží ochranu a obnovu přírody oslabit tak oslabují i naději nejen zemědělců ale všech občanů Evropy a celého světa na důstojnou a bezpečná budoucnost.“

Vlastimil Karlík z Arniky dodává: „Politici často opakují, že si nemůžeme dovolit, aby nám ochrana přírody zničila ekonomiku. Ve skutečnosti je to přesně naopak. Co si doopravdy nemůžeme dovolit, je, aby nám partikulární ekonomické zájmy zničily klima, přírodu a prostředí, ve kterém žijeme.”

Společná tisková zpráva Greenpeace Česká republika, Arnika, Hnutí DUHA, WWF a Česká společnost ornitologická

Zdroj: eGOVERNMENT.NEWS“}]] 

​ 

Zdroj: B2B NETWORK NEWS