Přeskočit na obsah

47,3 % českých firem není připraveno na výpadek elektrické energie

Na výpadky elektřiny se firmy musí připravit. I přesto, že dodávky elektrické energie se po blackoutu v Praze podařilo relativně rychle obnovit, mnohé firmy nemohly ještě několik hodin poté fungovat. Pro Čechy a především české firmy znamenal tento výpadek opravdu velké varování a zároveň ukázal jejich nepřipravenost.

Příčina rozsáhlého výpadku elektrické energie v Praze byla rychle odhalena. V zapouzdřené rozvodně Chodov 400 kV došlo k působení logické ochrany tlaků izolačního plynu, která způsobila vypnutí rozvodny. A ta zamezila dodávky elektrické energie i do datacenter v Praze. Některé firmy výpadek zcela bez problémů zvládly, jiné firmy už tak připravené nebyly.

Co konkrétně znamená pro firmy výpadek elektrické energie?

Když dojde k výpadku serveru, nejde jen o to, že dané firmě neběží web. Hostingové řešení zajišťuje i veškeré skladové, účetní, výrobní i jiné systémy, bez kterých firma stojí a každou minutu přichází o obrovské peníze. Často to znamená, že kromě e-shopu či webu musí zavřít i kamenné pobočky nebo dokonce výrobu.

Následkem výpadku elektřiny hrozí i následná ztráta dat, selhání hardwaru a další komplikace, které prodlužují výpadek webů a dalších systémů firem o další hodiny či dokonce dny. To znamená obrovské finanční ztráty a ztrátu důvěry zákazníků.

Podle expertů se riziko v posledních měsících neustále zvyšuje

Domácí i zahraniční firmy působící v České republice nejsou minimálně z poloviny na výpadek energie připraveny, a to ani z krátkodobého hlediska. Podle průzkumu ČSOB vyplývá, že téměř polovina (47,3 %) společností působících na území ČR není nikterak připravena právě na situaci, která minulý čtvrtek nastala. Záložními zdroji disponují pouze dvě pětiny firem (38,8 %).

Lidé jsou závislí na internetu stejně jako firmy na jejich objednávkách. Bez elektřiny se ale nikdo neobejde

Společnost jako taková je na funkčním internetu v podstatě závislá. I ten ale potřebuje mít stabilní dodávku elektrické energie a jednotlivé webové stránky a portály zase vyžadují fungující servery. Co tedy v případě, že právě servery nemají potřebnou “šťávu”?

Jedním ze segmentů a zároveň typickým příkladem oblasti, která by v případě dlouhodobějšího blackoutu utržila velké šrámy, je e-commerce. “Pokud by situace byla stejná jako za výpadku minulý týden, řádově 30 % e-shopů by téměř okamžitě přestalo fungovat,” potvrzuje obavy e-shopařů David Lintimer, obchodní ředitel společnosti vshosting~.

Jak ochránit svoji firmu před výpadkem elektrické energie?

Ať už se jedná o jakoukoliv činnost, internetové stránky ke svému provozu vyžadují fungující servery s nepřetržitým přísunem elektrické energie. V případě drobných výpadků pomůžou záložní bateriové zdroje, které zajišťují stabilní přívod elektrické energie tak, aby ho zákazník ani nepocítil. Pakliže výpadek trvá déle, naskočí v opravdu kvalitních datacentrech dieselové generátory. Opět tak, aby to zákazník vůbec nepocítil. Pak už je jen otázka volby firem, zda si mohou dovolit přijít o tržby za několik hodin, či dnů, anebo zvolí léty prověřenou kvalitu poskytovatele s bezvýpadkovým provozem a záložními zdroji.

TZ

Zdroj: B2B NETWORK NEWS