Globální spotřeba elektřiny datovými centry se podle zprávy Mezinárodní energetické agentury (IEA) více než zdvojnásobí, přičemž hlavním hnacím motorem je umělá inteligence (AI). Zpráva Energy and AI předpovídá, že spotřeba datových center celosvětově vzroste do roku 2030 na 945 TWh ročně, oproti 415 TWh v roce 2024.
Největší nárůst zaznamenají Spojené státy, těsně následované Čínou. Tyto dvě země budou dohromady představovat téměř 80 procent předpokládaného globálního růstu. V USA se očekává nárůst spotřeby až o 240 TWh, což je o 130 procent více než v roce 2024, a v Číně se očekává růst o 175 TWh, což je o 170 procent více než v roce 2024. V Evropě se předpokládá růst o 45 TWh, což je o 70 procent více, a v Japonsku se očekává nárůst přibližně o 15 TWh, což představuje více než 80procentní skok.
K uspokojení poptávky bude zapotřebí široké spektrum energetických zdrojů. Zpráva předpovídá, že výroba energie z obnovitelných zdrojů vzroste do roku 2035 o více než 450 TWh, aby pokryla poptávku datových center. V současnosti obnovitelné zdroje – především větrná, solární a vodní energie – tvoří 27 procent elektřiny spotřebované datovými centry. Do roku 2030 by tento podíl měl vzrůst na 50 procent, zejména díky rozvoji větrné a solární energie po celém světě.
Důležitou roli budou hrát také zdroje energie s možností řízení výroby, zejména zemní plyn. Zemní plyn v současnosti tvoří 26 procent elektřiny spotřebované datovými centry, jaderná energie má podíl 15 procent. IEA předpovídá, že výroba elektřiny ze zemního plynu vzroste o 175 TWh, aby pokryla poptávku datových center. Většina tohoto růstu bude v USA, kde současná administrativa podporuje plyn a již oznámila několik nových plynových elektráren určených pro datová centra mimo hlavní síť.
Zdroj: Data Centre Dynamics
Zdroj: DATACENTER NETWORK NEWS
Zdroj: ICT NETWORK NEWS