Mezi lety 2015 a 2024 zaznamenaly ceny nemovitostí v zemích Evropské unie průměrný nárůst o ohromujících 53 procent. V některých členských státech se přitom náklady na pořízení bydlení dokonce ztrojnásobily.
Propastné rozdíly v růstu cen bydlení napříč Evropou
Analýza vývoje cen nemovitostí v rámci Evropské unie za období let 2015 až 2024 odhaluje průměrný nárůst o 53 %. K tomuto citelnému zdražení bydlení přispěla souhra několika faktorů, mezi které patří zejména rostoucí náklady na stavební materiály a práce, zvyšující se úrokové sazby hypotečních úvěrů, přetrvávající omezená nabídka nových nemovitostí na trhu a v neposlední řadě také rostoucí popularita nákupu bytů a domů jako investičního nástroje.
Absolutním skokanem v růstu cen se v rámci EU stalo Maďarsko, kde se náklady na pořízení obydlí od roku 2015 ztrojnásobily. Například průměrná cena bytu v hlavním městě, Budapešti, se dnes pohybuje v širokém rozmezí od 250 000 do 1,5 milionu eur. Výrazný nárůst zaznamenal také Island, kde jsou ceny přibližně 2,5krát vyšší než před devíti lety. V oblasti hlavního města Reykjavíku a šesti okolních municipalit dosahují průměrné kupní ceny nemovitostí zhruba 558 000 eur. Podle Islandské centrální banky sice tempo růstu cen v poslední době mírně zpomaluje díky rostoucí nabídce a ochlazující se poptávce, avšak meziroční inflace cen nemovitostí v březnu stále činila 8 %.
Do skupiny zemí Evropské unie, kde se ceny nemovitostí za posledních devět let více než zdvojnásobily, se řadí také Litva, Portugalsko, Česká republika, Bulharsko, Estonsko a Polsko. Česká republika tak patří mezi země s velmi dynamickým růstem nákladů na bydlení, což představuje značnou výzvu pro dostupnost vlastnického i nájemního bydlení pro její obyvatele. Na opačném konci žebříčku se nachází Finsko, kde ceny nemovitostí nezaznamenaly tak dramatický nárůst a jsou jen o málo vyšší než před téměř deseti lety. I zde však existují výrazné regionální rozdíly, zejména mezi venkovskými oblastmi a hlavním městem Helsinki.
Obrázek: Pexels
Zdroj: euronews.com
Zdroj: B2B NETWORK NEWS