Ačkoliv výrobci automobilů uvádějí na trh stále širší nabídku vozidel s nulovými emisemi, přechod na bezemisní mobilitu v Evropě nepostupuje očekávaným tempem, varuje sdružení ACEA.
Podíl elektromobilů klesá, nabíječek je kritický nedostatek
Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA) spustilo nový interaktivní sledovací nástroj, jehož hlavním úkolem je mapovat skutečný pokrok v oblasti elektrifikace dopravy a přechodu k bezemisní mobilitě napříč Evropou. Portál, pravidelně doplňovaný o čerstvá data, má sloužit jako spolehlivý zdroj informací pro tvůrce politik, novináře, odborníky z automobilového průmyslu i další zainteresované strany.
Umožní jim přístup k nejnovějším údajům napříč klíčovými ukazateli, jako jsou nové registrace vozidel, stav dobíjecí infrastruktury, složení vozového parku či ceny za dobíjení, a to pro různé segmenty vozidel. Cílem je podle sdružení přesně sledovat vývoj transformace a podporovat rozhodovací procesy, které budou lépe odrážet aktuální realitu.
Generální ředitelka ACEA, Sigrid de Vries, v souvislosti se spuštěním portálu uvedla, že přechod k bezemisní mobilitě zjevně nenabírá na rychlosti tak, jak se původně předpokládalo při stanovování ambiciózních cílů v výrazně odlišném politickém kontextu. Podle ní výrobci vozidel plní svou roli tím, že trhu dodávají rozmanitou škálu vozidel s nulovými emisemi, avšak tuto výzvu nemohou zvládnout sami.
Data z nového portálu mají podle ní posloužit jako důležitý vstup pro probíhající diskuse v rámci Strategického dialogu s Evropskou komisí. Důraz se prý musí přesunout na řešení komplexní dlouhodobé dekarbonizační strategie, která se zaměří na odstranění nedostatečných podpůrných podmínek, jež brzdí celý proces transformace.
První zveřejněná data z nového nástroje skutečně přinášejí několik znepokojivých zjištění. Tržní podíl bateriových elektrických vozidel (BEV) v segmentu osobních automobilů zaznamenal v roce 2024 vůbec první pokles v historii, když se snížil z 14,6 % na 13,6 %, což představuje téměř šestiprocentní úbytek v počtu prodaných kusů. Pro dosažení cíle stanoveného pro rok 2030 je podle analýz zapotřebí přibližně 8,8 milionu dobíjecích bodů pro osobní a dodávková vozidla. V současnosti jich je však v celé Evropské unii k dispozici pouze kolem 880 000.
Obrázek: Pexels
Zdroj: acea.auto
Zdroj: B2B NETWORK NEWS