Přeskočit na obsah

Airbus nabídne za kybernetickou divizi společnosti Atos až 1,8 mld. eur

Evropský výrobce letecké techniky Airbus nabídne za kybernetickou divizi BDS francouzské společnosti Atos až 1,8 miliardy eur (přes 44 miliard korun). Píše to deník Financial Times s odkazem na nejmenované zdroje seznámené se stavem jednání. Část francouzské společnosti Atos by měl podle předchozího návrhu dohody odkoupit i český miliardář Daniel Křetínský. Podle britského deníku nové vedení Atosu s českým podnikatelem dále o podmínkách transakce jedná.

Podle deníku Atos a Airbus obě společnosti oznámí zahájení procedury due diligence, díky které by Airbus měl získat ucelenější představu o finanční situaci francouzské společnosti. Letecký výrobce je podle zdrojů deníku Financial Times ochotný nabídnout za divizi BDS 1,5 až 1,8 miliardy eur (37 až 44 miliard korun). Jednání s Airbusem nejsou výlučná, není však jisté, zda o část společnosti Atos mají zájem další firmy. V minulosti se mluvilo o francouzské společnosti Thales, která podniká v odvětví elektronických technologií. Firma však zájem nepotvrdila. Stav jednání nechtěly Airbus ani Atos komentovat.

BDS propojuje aktivity společnosti Atos v oblasti kybernetické bezpečnosti, velkých dat a superpočítačů. Loni v únoru Atos obdržel od Airbusu nabídku na převzetí menšinového podílu 29,9 procenta ve své společnosti Evidian, kde se soustřeďují jeho aktivity v oblasti digitální a kybernetické bezpečnosti a která se později přejmenovala na Eviden. Koncem března obě skupiny jednání ukončily.

Nová jednání o záchraně silně zadlužené společnosti Atos podporuje její nový šéf Jean-Pierre Mustier. Předchozí vedení Atosu se rozhodlo prodat podstatnou část firmy českému miliardáři Křetínskému, což se ale nelíbilo řadě menšinových akcionářů. Podle nich byl dojednaný návrh dohody s Křetínským nevýhodný.

Jednání s Křetínským podle zdrojů deníků Financial Times z okolí českého miliardáře stále pokračují. Jedná se především o tom, že by Křetínský nezískal podíl ve firmě Eviden, jak se původně předpokládalo. „Je to jednání, které rádi vedeme, a všichni aktéři jsou v tomto ohledu víceméně zajedno,“ řekl deníku zdroj blízký českému podnikateli. Křetínský by však mohl získat další divizi Atosu Tech Foundations, což je méně rentabilní část francouzské skupiny.

TZ

Zdroj: IT SECURITY NETWORK NEWS 

Zdroj: ICT NETWORK NEWS