Search
Close this search box.

Americké námořnictvo úspěšně připojuje letadlovou loď ke cloudu

Americké námořnictvo provedlo pilotní projekt, aby zjistilo, zda se uživatelé na moři mohou připojit ke cloudovým službám.

Na palubě letadlové lodi U.S.S. Abraham Lincoln projekt demonstroval, že námořnictvo dokáže každý den konzistentně přesouvat několik terabajtů dat mezi cloudem a tisíci uživateli.

Jak uvádí Federal News Network, projekt se nazývá Flank Speed Edge a je rozšířením Frank Speed, což je širší cloudové prostředí námořnictva.

Konektivita byla umožněna satelitními službami P-LEO (Proliferated Low Earth Orbit) – konstelacemi satelitních služeb, které tvoří mesh sítě prostřednictvím optických spojů.

V pilotním projektu námořnictvo instalovalo gigabitové satelitní připojení na USS Abraham Lincoln. Námořnictvo je v současné době schopno přenášet tři až pět terabajtů dat denně.

„Viděl jsem v tom obrovskou hodnotu. Všichni zaměstnanci využívají možnosti  Flank Speed, aby udrželi kontinuitu,“ řekl velitel CIO námořnictva Kevin White během živé videoukázky z Tichého oceánu.

„Používají své telefony NMCI (Navy/Marine Corps Intranet), aby zavolali domů přes VoIP nebo zavolali na pláž, aby řekli: „Hej, potřebuji, aby tato část byla urychleně dopravena na loď.“ Používáme ho ve všech našich odděleních i pro oblasti typu kvalita práce. Všechno od našeho výcvikového oddělení – zajišťující, že veškeré informace v našem výcvikovém cyklu jsou aktuální – přes naše lékařské oddělení, naše zásobovací oddělení, všichni prostřednictvím webových stránek a služeb, zajišťují kontinuitu operací a to, že tato loď bude připravena vyplout, až přijde čas.“

Celý systém satelitní a WiFi infrastruktury byl řízen pouhými třemi námořníky na plný úvazek.

Nasazení také umožnilo námořnictvu provádět upgrady a aktualizace softwaru v jiných částech lodi, aniž by se muselo připojovat k molu s fyzickým síťovým připojením.

„Zatímco jsme právě teď na moři, s P-LEO uzlem připojeným ke cloudu a všemi správnými prvky na místě, jsme schopni škálovat nové schopnosti, jakmile jsou k dispozici, a rychle je rozmístit, zatímco jsou monitorovány z centrály na pevnině,“ dodal velitel White.

I když je projekt úspěšný, White poznamenal, že někdy musí být vysokorychlostní datové spoje z provozních důvodů vypnuto, protože P-LEO může zpracovávat pouze neutajovaná data.

Infrastruktura byla navržena tak, aby bylo možné využívat různé mechanismy připojení, včetně vojenského SATCOM a Starlinku.

Námořnictvo také nasazuje Flank Speed Edge na těžko dostupných místech na pevnině, včetně velitelství 5. flotily v Bahrajnu.

Během nedávného hovoru k výsledkům společnosti Oracle se technický ředitel a předseda představenstva Larry Ellison zmínil o možnosti umístit malá datová centra Oracle na loď nebo ponorku.

Ellison vysvětlil, že společnost zvažuje kompletní Oracle Cloud v pouhých šesti standardních polovičních rackech, které lze umístit prakticky do jakéhokoli datového centra, s každou službou v cloudu – včetně lodí nebo ponorek.

Ellison to upřesnil: „Nikdo jiný to nedokáže. Můžeme je umístit na lodě a ponorky. Nikdo jiný to nedokáže. Oracle Cloudy jsou identické, s možností škálování.“

„Všechny Oracle Cloudy mají všechny služby Oracle, a protože jsou identické, jsou plně automatizované. Jedním z důvodů, proč nám trvalo trochu déle, než jsme náš cloud uvedli na trh, bylo to, že jsme vybudovali něco zcela odlišného od toho, co mají naši konkurenti. Umožňuje nám to obsluhovat řešení od velmi malého až k velmi velkému pomocí stejného automatizačního softwaru.“

Zdroj: datacenterdynamics.com

Foto: US Naval Institute

Zdroj: CLOUD & BACKUP NETWORK NEWS 

Zdroj: ICT NETWORK NEWS