Search
Close this search box.

Analýza: Koncem loňska byl průměrný nájem 16 576 Kč

Ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku činil průměrný nájem v České republice 16 576 korun, mezičtvrtletně i meziročně klesl o čtyři procenta. Změny v nájemném se ale liší podle dispozic a lokalit, ve kterých se byty nachází. Nejvyšší nájem byl tradičně v Praze. Vyplývá to z analýzy portálu UlovDomov.cz, kterou má ČTK k dispozici. V roce 2022 byly ceny nájmů nižší a nahoru je zvedala menší dostupnost vlastnického bydlení.

Ceny za pronájem meziročně narostly v nejvíce případech o jedno až šest procent. Některé dispozice bytů, případně byty v některých krajských městech, z průměru ale vybočovala. „Analýza ukázala konkrétně v Praze růst od jednoho do osmi procent. V absolutních číslech se tedy bavíme o navýšení cen od 340 do 1490 korun. Z průměru zde vyčnívá osmiprocentní meziroční růst u dispozice 2+kk, což si vysvětlujeme značnou oblíbeností této dispozice. Cenový růst nájmů, který se loni odehrál nejčastěji v řádech stovek korun, nepovažuji za nijak dramatický,“ uvedl výkonný ředitel UlovDomov.cz Michal Hrbatý.

Za pronájem bytu 2+kk v hlavním městě lidé aktuálně zaplatí 20 300 korun. Na začátku podzimu to bylo 19 150 korun. Jednopokojový byt vychází zhruba na 14 500 korun a třípokojový mezi 25 000 až 29 000 korunami. Cena se podle analýzy mezi třetím a čtvrtým čtvrtletím u některých dispozic i snížila. Konkrétně u dispozice 3+1 o čtyři procenta a u dispozice 1+kk o procento.

V Brně byl podle analýzy vývoj obdobný. Meziročně pronájmy zdražily od dvou do devíti procent, pokles cen zaznamenaly dispozice 1+1 a 3+1. V Ostravě si lze byt 2+kk pronajmout za zhruba 11 300 korun. Ostravské byty na zkoumaném vzorku meziročně také zdražovaly, ale mezičtvrtletně nájmy spíše stagnovaly.

Rozdíl při porovnání měsíční platby za nájem se splátkami hypotéky při aktuálních sazbách a cenách za metr čtvereční je podle analýzy stejný jako na začátku podzimu. Za koupi bytu v Praze po rekonstrukci a v dobrém stavu, by cena za metr čtvereční činila podle analýzy kolem 122 000 korun. Splátka 90 procent hypotéky sjednané na 30 let při průměrné nabídkové úrokové sazbě 6,25 procent ročně by u bytu o rozloze 60 metrů čtverečních vycházela kolem 40 500 Kč. Platba za nájem na podzim vycházela dvakrát levněji než splátka úvěru bytu koupeného na úvěr. Z údajů Swiss Life Hypoindexu vyplývá, že průměrná sazba hypoték na počátku ledna klesla z prosincových 6,02 procenta na 5,96 procenta.

„Souhra faktů, kdy hypotéky v průběhu loňska nestihly zlevnit a například starší byty už naopak mírně zdražovaly, vedla u menších úvěrů k nárůstu měsíční splátky v řádu desítek korun. U větších úvěrů nad pět milionů korun už pak šlo o nárůst splátky o stovky korun, což prakticky dorovnalo pohyb cen nájmů a index tak zůstal na podobných hodnotách, jako tomu bylo na začátku podzimu,“ dodal Hrbatý.

Index UlovDomov.cz nezohledňuje vstupní náklady na úvěr ani to, že bydlení v nájmu neznamená ukládání peněz do vlastního majetku. Podle indexu se náklady na vlastní a nájemní bydlení aktuálně nejvíce přiblížily v Ostravě.

UlovDomov.cz provozuje inzertní portál zaměřený na pronájmy. Momentálně spravuje soukromým majitelům 2 800 nemovitostí v hodnotě přesahující 18 miliard korun. Je členem skupiny Miton vedle projektů jako Glami, Bonami, Twisto a Qerko.

TZ/ČTK

Zdroj: B2B NETWORK NEWS