Search
Close this search box.

Apple odstranil ze svého čínského obchodu aplikace WhatsApp a Threads

[[{“value”:”

Apple odstranil ze svého čínského internetového obchodu App Store aplikace WhatsApp a Threads firmy Meta Platforms. Americké firmě to nařídila čínská vláda kvůli obavám o národní bezpečnost. S odkazem na sdělení Applu o tom informovala agentura Reuters. Podle firem Qimai a AppMagic, které se zabývají sledováním aplikací, z obchodu zmizely i další dvě zahraniční aplikace pro zasílání zpráv – Telegram a Signal.

Ostatní aplikace od Mety včetně Facebooku, Instagramu a Messengeru si podle dnešní kontroly Reuters čínští uživatelé stahovat mohou. Ke stažení je k dispozici i mnoho dalších populárních aplikací vyvinutých západními společnostmi, včetně YouTube a X.

„Čínská správa kyberprostoru nařídila odstranění těchto aplikací z čínského obchodu na základě obav o národní bezpečnost,“ uvedl Apple. „Jsme povinni dodržovat zákony v zemích, kde působíme, i když s nimi nesouhlasíme,“ dodal.

WhatsApp vykazuje celosvětově více než dvě miliardy aktivních uživatelů měsíčně. Sociální síť Threads pro fotografie a videa podobná twitteru byla podle údajů Applu v prosinci čtvrtou nejstahovanější službou v obchodech s aplikacemi na světě. Technicky zdatní čínští spotřebitelé si mohou stahovat aplikace z obchodů App Store společnosti Apple v jiných zemích, pokud tam mají účet iCloud.

Odstranění čtyř aplikací naznačuje rostoucí netoleranci čínské centrální vlády vůči některým zahraničním službám pro zasílání zpráv po internetu, které se vymykají její kontrole. Komplikuje také postavení Applu v Číně, uvedla agentura Reuters.

TZ/ČTK

“}]] 

Zdroj: B2B NETWORK NEWS