Search
Close this search box.

AWS investuje do cloud computingu v Japonsku 15 miliard dolarů

Amazon Web Services (AWS) plánuje do roku 2027 investovat 2,26 bilionu jenů (15,24 miliardy dolarů) do rozšíření své infrastruktury cloud computingu v Japonsku.

V rámci této investice bude společnost usilovat o rozšíření svých datových center v Tokiu a Ósace.

Cloudový gigant dříve v letech 2011 až 2022 v zemi investoval 1,51 bilionu jenů (~10,2 miliardy dolarů). Ročně to vychází na necelou 1 miliardu dolarů. Nové oznámení zaznamená zvýšení na více než 5 miliard dolarů ročně po dobu následujících tří let.

„Přijetí digitální technologie se stalo zdrojem konkurenceschopnosti země,” řekl Takuya Hirai, bývalý ministr pro digitální záležitosti a současný předseda ústředí pro podporu digitální společnosti v japonské Liberálně demokratické straně.

„Rozvoj digitální infrastruktury v Japonsku je klíčový pro posílení průmyslové konkurenceschopnosti země a datová centra hrají v tomto směru důležitou roli. Podporuje používání důležitých technologií, jako je AI, a zlepšuje možnosti výzkumu a vývoje v Japonsku.“

Digitální infrastruktura v zemi je také páteří řešení umělé inteligence AWS. AWS poskytuje generativní služby AI japonským zákazníkům včetně Asahi Group, Marubeni a Nomura Holdings.

AWS poprvé vstoupila do Japonska v roce 2009. Společnost spustila svůj první cloudový region v zemi v roce 2011 v Tokiu a další v Ósace v roce 2021.

Nabídka Amazon Bedrock AI byla zpřístupněna v Tokiu v říjnu 2023. Společnost také v červnu 2023 investovala 100 milionů dolarů do generativního inovačního centra AI.

V současné době se odhaduje, že nejnovější investice přispějí k japonskému HDP částkou 5,57 bilionu jenů (~ 37,6 miliardy USD) a každý rok podpoří průměrně 30 500 pracovních míst na plný úvazek v japonských podnicích.

Japonská vláda se snaží dohnat vývoj AI. Premiér Fumio Kishida se v minulém roce setkal s vedoucími OpenAI a Nvidia, aby prodiskutovali regulaci a infrastrukturu AI.

V prosinci 2023 ministr Ken Saito oznámil, že vláda zdvojnásobí svůj závazek podporovat domácí průmysl výroby čipů.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Obrázek: Pixabay

Zdroj: ICT NETWORK NEWS