Přeskočit na obsah

Baidu chce v březnu představit svou alternativu chatovacího robota

Čínská společnost Baidu hodlá v březnu představit svou alternativu chatovacího robota ChatGPT s názvem Ernie Bot. Píše o tom server CNBC. Popularita ChatGPT podporovaného společností Microsoft strmě roste díky jeho schopnosti konverzovat lidským hlasem, vytvářet podle jednoduchých pokynů texty od básní a esejů až po obchodní smlouvy nebo pomoct při programování. ChatGPT ale není v Číně navzdory velkému místnímu zájmu oficiálně dostupný.

„Nejdříve vložíme do vyhledávače Baidu Ernieho bota a v březnu ho zpřístupníme veřejnosti,“ řekl ve středu generální ředitel společnosti Baidu Robin Li.

Baidu a další čínské firmy oznámily, že podobnou technologii vyvíjejí. Baidu v Číně, kde je Google zakázán, provozuje dominantní vyhledávač. Google pokrývá téměř celý globální trh s mobilním vyhledáváním, společnost Baidu je podle lednových údajů firmy Statcounter druhá, ale s podílem menším než jedno procento.

Společnost Baidu zahájila svůj projekt Ernie v roce 2019 a vyvinula jej s více než 100 miliardami parametrů, řekl Li, který zdůraznil jeho silné stránky specifické pro čínskou kulturu. „Je trénován tak, že každý den obsluhuje miliardy požadavků na vyhledávání od uživatelů a dalších aplikací,“ dodal. Není ale jasné, jak se schopnosti Ernieho bota vyrovnají chatovacímu robotovi ChatGPT.

Kromě čínských firem se s podobnými verzemi umělé inteligence chystají přicházet rovněž americké technologické společnosti. Odkazují se na ChatGPT, ale odkrývají pouze málo podrobností o tom, na čem samy pracují.

Start-up databázového softwaru PingCap už na trhu produkt založený na ChatGPT má. Podle viceprezidenta společnosti umožňuje klientům během několika sekund analyzovat provozní data jejich společností – například nejprodávanější modely aut – aniž by museli znát počítačový programovací jazyk.

Vyhledávací nástroj Googlu Bard založený na umělé inteligenci ale třeba vykázal chybovost. Společnost požádala zaměstnance, aby špatné odpovědi přepsali, uvedla CNBC.

TZ

Foto: Shutterstock

Zdroj: B2B NETWORK NEWS