Search
Close this search box.

Bankovní identitu použily loni čtyři miliony lidí

Bankovní identitu použily loni čtyři miliony uživatelů, což je meziročně o sto procent více. Dostupnou ji má šest milionů občanů u deseti bank. Novinářům to řekl ředitel společnosti Bankovní identita Marek Růžička. Bank iD je nejpoužívanějším způsobem digitálního ověření totožnosti lidí v Česku.

Lidé s Bank iD loni uskutečnili 15 milionů transakcí v portálech státní správy a čtyři milionů ověření na firemních webech. Zhruba 1,6 milionu lidí se loni přihlásilo na portálech soukromých společností, což podle Růžičky ukazuje na rostoucí důvěru v tuto digitální službu. V letošním roce mohou Bank iD využít rodiče žáků devátých tříd a zájemců o víceletá gymnázia pro on-line přihlášení na střední školy, které připravuje Cermat a ministerstvo školství, dodal.

Cizinci mohou nyní získat bankovní identitu u tří bank, a to u Monety Money Bank, Fio banky a Raiffeisenbank, pokud mají osobní doklad vydaný českým státem.

„V tuto chvíli spolupracujeme s více než 400 subjekty. Jsem rád, že se digitalizace čím dál více prosazuje v oblastech, kde doposud nebyla, jako jsou například bezobslužné prodejny v menších obcích. V loňském roce bylo otevřeno 30 nových prodejen s bezobslužným režimem a přes bankovní identitu lidé uskutečnili 100.000 nákupů. Z bezobslužných prodejen se stává řešení pro český venkov, jelikož personální náklady představují až 75 procent nákladů pro provozovatele, což v tomto případě odpadá,“ uvedl Růžička.

Letos poprvé v přijímacím řízení na střední školy odpadá povinnost fyzicky odevzdat nebo poslat přihlášku. Systém žáky na základě jejich výsledků přijímacích zkoušek automaticky rozřadí podle jejich preferencí.

„Statistiky žádostí o jednorázový příspěvek na dítě ukázaly, že přes 82 procent žádostí bylo podáno elektronicky. Podobný trend lze očekávat také u letošních přijímacích zkoušek. Elektronický systém usnadní administrativu školám a možnost přihlašování pomocí bankovní identity by měl zjednodušit celý proces a eliminovat stres rodičů. Je důležité zmínit, že některé banky zřídí bankovní identitu i těm rodičům, kteří z nejrůznějších důvodů nemají bankovní účet,“ upozornil předseda představenstva Bankovní identity Jan Blažek.

V případě, že rodiče nemají bankovní účet, mohou si zřídit samostatnou bankovní identitu u České spořitelny, ČSOB, Fio banky, Komerční banky a Monety.

Bankovní identitu mohou pro ověřování totožnosti a přihlašování nebo pro zaručené podepisování v on-line prostředí využívat klienti elektronického bankovnictví. Bankovní identita funguje pod značkou Bank iD. Od ledna 2021 mohou klienti českých bank používat svou bankovní identitu pro přihlašování ke službám státu, od června 2021 se mohou prokazovat svou bankovní identitou i u soukromých firem.

TZ/ČTK

Obrázek: Freepik

Zdroj: eGOVERNMENT NETWORK NEWS 

​ 

Zdroj: B2B NETWORK NEWS