Bez Kubernetes se neobejde už třetina IT firem

Popularita technologií používajících kontejnery neustále roste. Díky výhodám, které firmám poskytuje např. trendující Kubernetes či Docker, se značně rozšiřuje obliba těchto technologií. A to před pár lety představovaly pouze okrajovou záležitost pro nejinovativnější IT nadšence. Dnes je používá 33 % všech firem.

Kubernetes (neboli K8s) je open-source systém pro automatický deployment, škálování, management a kontejnerizaci aplikací. Podle průzkumu renomované firmy Statista s kontejnerizací a konkrétně s platformou Kubernetes určitým způsobem pracuje 33 % firem. Dalších 21 % společností tento technologický směr blíže zkoumá a uvažuje o něm do budoucna.

Nejdůležitějšími důvody vzestupu popularity kontejnerů, Dockeru a Kubernetes v posledních letech je zejména snazší, rychlejší a bezpečnější vývoj i deploy nových verzí aplikací (např. přidání nové funkcionality do e-shopu). Rychlejší vývoj a deploy vede k svižnějšímu vylepšování aplikací i promptnímu přidávání nových funkcí, které si zákazníci žádají. To vede k větší spokojenosti zákazníků, a tím pádem i k vyšším tržbám a ziskům firem. Dalším vedlejším efektem je zvýšení bezpečnosti aplikací, protože se díky agilnímu vývoji mnohem rychleji opravují případné chyby.

“Ve společnosti vshosting~ jsme první Kubernetes řešení pro klienta instalovali v květnu 2018. Od té doby zájem neustále roste. V roce 2021 Kubernetes a s ním související služby tvoří přibližně 35 % byznysu firmy vshosting~. Mezi naše klienty využívající Kubernetes patří například e-commerce platforma Shopsys nebo Pears Health Cyber,” říká David Lintimer, obchodní ředitel společnosti vshosting~.

Od svých začátků se také výrazně změnil profil typického klienta, který kontejnerizované řešení a Kubernetes platformu poptává. Z extrémně inovativně orientovaných IT firem a velkých vývojářských studií je dnes tento přístup k vývoji a infrastruktuře součástí mainstreamu. Ve vshosting~ Kubernetes řešení například běžně poptávají větší e-shopy, ale i menší vývojová studia.

Vzrostla také robustnost poptávaných Kubernetes řešení. Stále častěji dochází zejména u velkých klientů k migraci celého dosavadního řešení právě na Kubernetes. Společnosti si uvědomují náročnost správy Kubernetes, a proto často volí spolupráci s ověřeným partnerem, který má s touto platformou zkušenosti.

TZ

Obrázek: kubernetes.io

@RadekVyskovsky

Zdroj: ICT NETWORK NEWS