Přeskočit na obsah

Bitcoin navzdory sílící regulaci zpevňuje

Ceny kryptoměn se dnes navzdory přísnějšímu regulačnímu postoji americké vlády zvyšují. Bitcoin se podle serveru CoinDesk pohyboval kolem 24.400 USD (541.200 Kč) a proti předchozímu dni si připisoval více než sem procent. Nad ránem se dostal těsně pod 24.900 USD, a byl tak nejvýše od loňského srpna. Druhá největší kryptoměna ether odpoledne vykazovala růst o více než šest procent a hodnota celého trhu z kryptoměnami se za 24 hodin zvýšila o více než 80 miliard USD.

Objevuje se stále více známek toho, že trh se loni v listopadu odrazil ode dna a začal růst, řekl televizi CNBC viceprezident kryptoměnové burzy Luno Vijay Ayyar. „Nabíráme zde na rychlosti a jakýchkoliv špatných zpráv si nevšímáme. To jsou typické známky toho, že trh věří, že to nejhorší je za námi,“ dodal.

Situace na trhu s kryptoměnami byla na začátku týdne napjatá kvůli tomu, že americké regulační orgány se na digitální měny více zaměřily. V pondělí úřady státu New York nařídily firmě Paxos, aby přestala razit nové stablecoiny BUSD od firmy Binance, které jsou vázané na americký dolar. Paxos také potvrdil, že ho americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) upozornila, že by proti němu mohly být zahájeny kroky kvůli podezření, že BUSD je cenným papírem. Zatím však SEC oficiálně žádné obvinění nevznesla.

Od kryptoměn dávají ruce pryč i banky. Mají obavy, že regulační zásahy hrozí odtržením digitálních měn od reálného finančního systému. Jejich obavy zhoršil pád kryptoměnové burzy FTX a následné agresivní pronásledování hráčů v tomto odvětví ze strany SEC. Bankéři totiž nechtějí obchodovat se subjekty v hledáčku SEC, píše deník The Wall Street Journal (WSJ).

Loni hodnota trhu s kryptoměnami klesla téměř o 1,4 bilionu USD. Trh zažil výkyvy, které doprovodily krachy projektů a firem. Vše završil právě pád FTX.

Analytik japonské kryptoměnové firmy Bitcoin Bank Juja Hasegawa uvedl, že kvůli regulačním opatřením je patrný přesun od alternativních mincí k bitcoinu, protože bitcoin je jediná kryptoměna, kterou šéf SEC označil za komoditu, nikoli za cenný papír. Komodity jsou aktiva jako zlato a regulují se jinak než cenné papíry.

„V poslední době jsme zaregistrovali i na našich obchodních místech nárůst zájmu o bitcoiny. Investiční potenciál bitcoinu pro lokální investory je vzhledem k vysoké inflaci i nepříznivému výhledu ekonomiky vysoký. U jeho ceny může jít o krátkodobý výkyv, ale spíše je tam cítit příchod růstového trendu,“ tvrdí ředitel největšího českého obchodníka Bit.plus Martin Stránský.

„Po nepovedeném roce 2022 bitcoin v roce letošním pomalu vstává z popela. Od začátku ledna cena bitcoinu stoupla o více než 47 procent. Cena roste díky obecně zlepšující se náladě na řadě investičních trhů. Důvodem je rostoucí pozitivní sentiment investorů, které uklidňuje klesající inflace ve Spojených státech a šance, že se největší ekonomika světa vyhne recesi. Investoři tak mají znova chuť vložit své peníze do rizikovějších aktiv, jako je právě bitcoin,“ uvedl analytik Portu Lukáš Raška.

Podle analytika společnosti 2bminer Jakuba Hlavenky způsobil růst největší digitální měny nový objev pro využití bitcoinu, takzvané bitcoin ordinals, které využívají digitální artefakty, tedy obdobu současných NFT (Non-Fungible Token). NFT je transparentní doklad o vlastnictví nějaké digitální položky, a umožňuje tak jasné a rychlé určení majitele. Položka může být nejčastěji obrázek, video, skladba, herní předmět nebo i tweet.

Zájem o riziková aktiva, mezi která patří kryptoměny, podpořil v poslední době také názor, že hospodářský pokles nemusí být tak silný, jak se očekávalo. Americká centrální banka (Fed) by tak mohla zpomalit tempo zvyšování úrokových sazeb.

TZ

Foto: Shutterstock

Zdroj: ICT NETWORK NEWS