Přeskočit na obsah

Britský parlament zrušil účet na TikToku po obavách poslanců o bezpečnost dat

Britský parlament zrušil svůj účet na sociální síti TikTok, kde se zaměřoval na mladší publikum. Učinil tak po stížnostech některých vysoce postavených konzervativních poslanců, kteří vyjádřili obavy ohledně bezpečnosti dat na této platformě vlastněné čínskou společností.

V dopise adresovaném předsedům obou komor parlamentu protestovali proti účtu poslanci, na které Peking uvalil sankce za to, že označili zacházení s menšinovými Ujgury v Sin-ťiangu za genocidu.

„Vyhlídka, že Si Ťin-pchingův režim bude mít přístup k osobním údajům v telefonech našich dětí, je důvodem k velkým obavám,“ uvádějí poslanci v textu. Dopis podepsali i šéf zahraničního výboru Dolní sněmovny Tom Tugendhat nebo někdejší předseda Konzervativní strany Iain Duncan Smith

„Účet byl pokusem o zapojení mladšího publika, které není vždy aktivní na našich stávajících účtech na ostatních sociálních sítích, do práce parlamentu,“ reagovali na dopis předseda Dolní sněmovny britského parlamentu Lindsay Hoyle a předseda Sněmovny lordů John McFall. Dodali, že s ohledem na zpětnou vazbu a obavy, které vyjádřili někteří poslanci, bude účet s okamžitou platností zrušen.

Britský parlament oznámil, že si zakládá účet na sociální síti TikTok teprve minulý týden. Krok nicméně přitáhl ostrou kritiku skupiny vysoce postavených konzervativců. Zákonodárci v dopise poukázali i na to, že sociální síť vlastní čínská společnost ByteDance. Varovali, že podle čínského bezpečnostního zákona bude společnost povinna poskytnout osobní údaje uživatelů pekingské vládě. Konzervativní poslanci proto naléhali na parlament, aby účet zrušil, „dokud nebude možné poskytnout důvěryhodné záruky, že do Číny nebudou předány žádné údaje“.

Mluvčí sociální sítě TikTok označil krok parlamentu za zklamání. Poslancům zopakoval nabídku, že jim společnost objasní „veškeré nepřesnosti týkající se platformy.“

Zdroj: allnews.cz

Foto: Shutterstock

Zdroj: B2B NETWORK NEWS