Search
Close this search box.

Brusel zahájil další řízení s čínskou sociální sítí TikTok

[[{“value”:”

Evropská komise (EK) dnes zahájila další řízení s čínskou sociální sítí pro sdílení krátkých videí TikTok, a to v souvislosti se spuštěním její nové aplikace TikTok Lite ve Francii a Španělsku. Pohrozila zastavením jednoho z klíčových prvků této aplikace kvůli obavám z jeho negativních dopadů na duševní zdraví uživatelů. Komise o tom informovala v tiskové zprávě.

Nové řízení se týká systému úkolů a odměn, kterým se aplikace TikTok Lite snaží podporovat své používání. Uživatelé v rámci tohoto systému dostávají body za plnění určitých úkolů, například sledování videí či zvaní přátel. Komise se obává, že systém byl spuštěn bez předchozího pečlivého posouzení a minimalizace rizik, a to zejména v oblasti závislosti uživatelů. Domnívá se, že „existuje riziko vážného poškození duševního zdraví uživatelů“.

Sociální síť TikTok dnes uvedla, že ji rozhodnutí Evropské komise zklamalo. „Program odměn v aplikaci TikTok Lite není přístupný osobám mladším 18 let a zahrnuje denní limit pro sledování videí,“ sdělil mluvčí společnosti. Dodal, že firma hodlá s Evropskou komisí o této záležitosti dál diskutovat.

TikTok Lite je zeštíhlenou verzí základní aplikace TikTok. Body získané v systému úkolů a odměn mohou uživatelé aplikace TikTok Lite vyměnit například za poukazy na nákup v internetovém obchodě Amazon. Systém je sice zaměřen na uživatele ve věku minimálně 18 let, EK nicméně poukazuje na absenci účinného mechanismu kontroly věku uživatelů.

„Nekonečný proud krátkých a dynamických videí může přinášet zábavu, ale také vystavovat naše děti hrozbě závislosti, úzkosti, deprese, poruch příjmu potravy či zhoršené schopnosti udržet pozornost,“ uvedl eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton. Komise má podle něj podezření, že aplikace TikTok Lite „by mohla být stejně toxická a návyková jako cigarety“.

EK již minulý týden požádala TikTok o předložení zprávy o rizicích spojených s aplikací TikTok Lite, zprávu však ve stanoveném termínu neobdržela. Nyní požaduje, aby TikTok zprávu předložil do úterý a aby do 3. května poskytl další informace. Pokud tak neučiní, může mu EK vyměřit pokutu.

Komise rovněž uvedla, že má v úmyslu pozastavit systém odměn aplikace TikTok Lite v Evropské unii, dokud nebude posouzena jeho bezpečnost. Dodala, že TikTok má před zavedením tohoto opatření do středy čas na předložení argumentů na svou obhajobu.

EK již v únoru zahájila se sítí TikTok řízení s cílem zjistit, zda dostatečně brání šíření nelegálního obsahu a zda neporušuje pravidla Evropské unie o ochraně nezletilých a o transparentnosti reklamy.

TZ/ČTK

“}]] 

Zdroj: B2B NETWORK NEWS