Search
Close this search box.

Celosvětové dodávky chytrých telefonů ve čtvrtletí klesly o 0,1 procenta

Celosvětové dodávky chytrých telefonů ve třetím čtvrtletí meziročně klesly o 0,1 procenta na 302,8 milionu kusů. Americká společnost Apple dále snížil náskok na dlouholetého lídra trhu, kterým je jihokorejský Samsung. Vyplývá to z údajů zveřejněných výzkumnou společností IDC.

Makroekonomická nejistota na trhu přetrvává, protože trhy se potýkají s nízkou poptávkou, inflací a geopolitickým napětím, upozornila IDC. Zdravé zásoby a zpomalení tempa poklesu trhu však povzbuzují některé prodejce ke zvýšení dodávek. Vysoký byl růst poptávky na rozvíjejících se trzích.

Samsung si s podílem 19,7 procenta udržel pozici jedničky na globálním trhu. Před druhým Applem má náskok dva procentní body, loni to byly více než čtyři procentní body. Prodej Samsungu ve čtvrtletí klesl o 8,4 procenta na 59,6 milionu, zatímco prodej Applu stoupl o 2,5 procenta na 53,6 milionu. Již několik let bývá běžné, že v posledním čtvrtletí po představení nových modelů zaujímá Apple první místo na trhu, na roční bázi však tradičně vede Samsung. To, že se rozdíl ve třetím čtvrtletí tak výrazně zmenšil, je spíše neobvyklé, upozornila agentura DPA.

IDC také uvedla, že prodej Applu rostl ve všech regionech kromě Číny. Zde čelí obnovené konkurenci od firmy Huawei.

Třetí příčka patří čínské společnosti Xiaomi. Její prodej stoupl o 2,4 procenta a podíl na trhu činil 13,7 procenta. Prudký růst zaznamenala čínská firma Transsion, která zatím působí hlavně v Africe. Ve třetím čtvrtletí její prodej vzrostl o 35 procent na 26 milionů. S tržním podílem 8,6 procenta patřila firmě mezi největšími prodejci pátá příčka, před čínskou Oppo.

TZ

Zdroj: ICT NETWORK NEWS