Search
Close this search box.

Cena plynu pro evropský trh dál roste, vyšplhala se k 50 eurům za MWh

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh pokračuje ve výrazném růstu, panují obavy ohledně dodávek. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v příštím měsíci ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku si včera krátce před 16:00 připisovala zhruba 11 procent a nacházela se v blízkosti 49 eur (přibližně 1200 Kč) za megawatthodinu (MWh). Během dne vystoupila až na zhruba 49,8 eura za MWh.

Investory nadále znepokojuje ozbrojený konflikt mezi palestinským hnutím Hamás a Izraelem. „Konflikt v Pásmu Gazy, v jehož blízkosti se nachází plynárenská a ropná infrastruktura, vnesl na trhy určité nové obavy,” uvedla poradenská společnost Auxilione. Izrael již v důsledku útoku teroristického hnutí Hamás pozastavil těžbu na plynovém poli Tamar, které provozuje americká společnost Chevron.

K obavám o dodávky přispívá rovněž vývoj kolem podmořského plynovodu spojujícího Finsko a Estonsko, který byl v neděli odstaven kvůli neobvyklému poklesu tlaku plynu. Úřadům se podařilo najít místo poškození a vyšetřovatelé se podle médií domnívají, že plynovod mohl být poškozen úmyslně.

K růstu ceny plynu přispívají rovněž vyhlídky na příchod chladnějšího počasí. Zásoby plynu v Evropě se nicméně nacházejí na vysokých úrovních. Podle údajů organizace Gas Infrastructure Europe (GIE) byly zásobníky plynu v Evropské unii v neděli plné ze zhruba 97 procent. V Německu, které je největším spotřebitelem plynu v Evropě, dosahovala naplněnost zásobníků také zhruba 97 procent a v České republice činila téměř 98 procent.

Loni v srpnu se velkoobchodní cena plynu pro evropský trh kvůli omezování dodávek z Ruska vyšplhala až do blízkosti 350 eur za megawatthodinu. Od té doby však výrazně klesla, k čemuž přispěly vysoké dodávky LNG. Cena plynu na burze je teď hluboko pod úrovní administrativně stanoveného stropu v České republice, který činí 2500 Kč za MWh.

TZ

Zdroj: B2B NETWORK NEWS