Přeskočit na obsah

Češi vyvíjejí systém na odhalení nebezpečných plynů s využitím internetu věcí

Včasné odhalení životu nebezpečných plynů bude ještě spolehlivější. Zapojením do internetu věci (IoT) vznikne další užitečný nástroj jak pro obyvatele v rámci konceptu Smart City, tak i pro využití v Průmyslu 4.0.

Využití pokročilých nanotechnologií totiž umožnilo vývoj složitých hybridních struktur, které jsou použity v nových senzorech pro detekci oxidu uhelnatého, čpavku a plynných uhlovodíků. S využitím bezdrátových sítí LoRa, SigFox, nebo IQRF je tak možné snadno monitorovat a zabezpečit venkovní i vnitřní prostory a předejít poškození majetku či zdravotním komplikacím.

Na tomto progresivním projektu spolupracují odborníci z Tesly Blatná, z Centra organické chemie z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR a z Fakulty elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni. Technologická agentura České republiky (TA ČR) podporuje jejich snažení 18,1 miliony korun z Programu EPSILON. „Hlavní cílovou skupinou pro využití výsledku tohoto projektu jsou domácnosti či provozy, v nichž bude možné pomocí nových senzorů kontinuálně a dlouhodobě monitorovat úroveň koncentrace uvedených nebezpečných plynů. Včasné zachycení překročení stanovených úrovní koncentrace může zachránit nejeden život,“ upozornil Petr Konvalinka, předseda TA ČR.

Výzkum má být dokončen letos, na trh může jít systém příští rok

Na světovém trhu je patrná značná poptávka po senzorech plynů připojitelných na IoT, které výrazně sníží riziko úrazu či poškození majetku. Pro řešitele projektu to mimo jiné skýtá i velkou šanci na úspěšné komerční uplatnění. „Předpokládáme, že výzkum dokončíme do konce letošního roku. Jeho výsledek by se pak mohl teoreticky objevit na trhu do poloviny roku příštího,“ uvedl Pavol Ozaňák, ředitel marketingu Tesla Blatná.

Význam projektu spočívá v nové technologii pro úpravu a přípravu uhlíkových nanostruktur. Chemické modifikace uhlíkatých struktur bude možné využít i v dalších oblastech R&D jako je získávání a ukládání elektrické energie či nanomateriály pro elektroniku. Podstatné je i využití senzorů pro bezdrátové sítě IoT – tedy velmi snadná instalace.

Nově získané know-how a prestiž umožní rozšíření mezinárodní spolupráce s předními výzkumnými organizacemi a průmyslovými podniky v uvedených oblastech a následné získání nových mezinárodních projektů (např. H2020). Pro firmu Tesla Blatná to znamená výrobu senzorů nového typu a pokrok ve výrobě nových elektronických výrobků (obvody vyhodnocení signálů z nových senzorů, řídící jednotky různého typu dle jejich aplikačního zaměření). Nově vyvinuté technologie bude možno využít i u dalších výrobků, které nejsou předmětem tohoto projektu.

Ekonomické přínosy budou v oblastech spotřební techniky určené pro domácnosti a malé provozovny, to jsou senzory metanu, propan-butanu, CO a NH3. Dále také v detekčních systémech pro Smart City a Smart Home.

Zdroj: businessinfo.cz

Zdroj: B2B NETWORK NEWS