Search
Close this search box.

Česká ekonomika na konci roku 2023 mírně rostla

Česká ekonomika ve 4. čtvrtletí mírně mezičtvrtletně vzrostla, ale meziroční pokles dál trval. Za celý rok 2023 se český HDP snížil o 0,4 %. Loňský pokles byl ovlivněn především nižší tvorbou zásob a propadem spotřeby domácností.

Hrubý domácí produkt ve 4. čtvrtletí 2023 meziročně klesl o 0,2 % a mezičtvrtletně byl vyšší o 0,2 %. Za celý rok hrubý domácí produkt klesl o 0,4 %. „Česká ekonomika v roce 2023 celkově klesla. Pokračovalo postupné rozpouštění zásob naakumulovaných v předchozích dvou letech a silný cenový růst vedl k výraznému propadu spotřeby domácností. Zahraniční poptávka naopak růst HDP podpořila. Exportně zaměřený zpracovatelský průmysl tak rostl, zatímco odvětví závislá na poptávce domácností se potýkala s problémy,“ říká Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.

V samotném 4. čtvrtletí hrubá přidaná hodnota meziročně vzrostla o 0,3 % a po dvou předchozích poklesech se HPH zvýšila i mezičtvrtletně, a to o 0,6 %. Meziročně i mezičtvrtletně rostl zpracovatelský průmysl. Za celý rok 2023 hrubá přidaná hodnota vzrostla o 0,5 %. Přispěl k tomu zejména vývoj ve zpracovatelském průmyslu a informačních a komunikačních činnostech. Naproti tomu se propadala HPH v uskupení obchod, doprava, ubytování a pohostinství a ve stavebnictví.

Během celého loňského roku zpomaloval meziroční růst spotřebitelských cen. Jejich celkový přírůstek loni dosáhl 10,7 %. V samotném 4. čtvrtletí spotřebitelské ceny meziročně vzrostly o 7,6 % a mezičtvrtletně se snížily o 0,4 %. V závěru roku zvolňoval růst cen ve většině oddílů spotřebního koše. Během loňska se zpomaloval také meziroční růst cen průmyslových výrobců a do hlubokého poklesu se postupně dostaly ceny zemědělských výrobců.

Průměrná hrubá měsíční nominální mzda zaměstnanců ve 4. čtvrtletí meziročně vzrostla o 6,3 % a dosáhla 46 013 korun. Reálně však průměrná mzda klesla o 1,2 %. Mezičtvrtletní nominální navýšení průměrné mzdy činilo 1,5 % a tempo růstu mezd v průběhu roku klesalo. Celková zaměstnanost za rok 2023 vzrostla o 0,8 % a i zde tempo loni postupně ochabovalo. Naopak byl patrný mírný růstový trend nezaměstnanosti.

Další detaily přináší aktuální analýza Vývoj ekonomiky ČR v roce 2023.

TZ/ČSÚ

Zdroj: B2B NETWORK NEWS