Search
Close this search box.

Česká Upcycling Group staví v USA dvě „ekotovárny“

Česká společnost Upcycling Group podepsala významný kontrakt na výstavbu dvou multifunkčních recyklačních center, ve kterých bude pod vlastní značkou „UpFactory“ proměňovat kompozitní obaly, zejména potravinové a nápojové kartony, na inovativní stavební materiály. První z těchto továren, které budou vybaveny technologiemi od českých strojírenských společností, se začne stavět v Kalifornii. Celková hodnota kontraktu činí 15 milionů EUR (za 377 milionů korun). Upcycling Group je nejen generálním dodavatelem, ale také akcionářem v tomto projektu, čímž investorům zajišťuje dlouhodobý servis a zájem na úspěšném provozu továren.

Projekt má podporu významných partnerů, včetně Carton Council, organizace sdružující producenty nápojových kartonů v USA a Kanadě, a švédské obchodní společnosti Elof Hansson, která se zavázala odebírat veškerou produkci z těchto továren.

„Tento projekt je pro naši společnost klíčovým milníkem pro náš další rozvoj mimo EU. Upcyklace použitých obalových materiálů na produkty s vysokou přidanou hodnotou nám umožňuje nejen výrazně snížit místní environmentální dopady tohoto typu odpadu, ale zároveň také nabídnout na americkém trhu inovativní stavební materiály, které nad těmi běžnými vynikají svými vlastnostmi i mnohonásobně nižší uhlíkovou stopou,“ uvedl Jan Rayman, spoluzakladatel a generální ředitel Upcycling Group.

Kompozitní obaly, jako jsou potravinové a nápojové kartony, dříve představovaly díky svému vícevrstvému složení významný problém z hlediska jejich využití v recyklaci a často tak končily na skládkách nebo ve spalovnách. Dnes se tento jinak velice sofistikovaný materiál zpracovává ve specializovaných papírnách, nebo se z něj stále častěji drcením a lisováním pod vysokou teplotou a tlakem vyrábí multifunkční stavební desky. Tento proces probíhá bez použití vody a jakýchkoliv aditiv, přičemž veškerý výrobní odpad se opětovně začleňuje do výrobního procesu. Tým z Upcycling Group se na dlouhodobém vývoji a implementaci tohoto řešení zejména v zahraničí podílí již více než 15 let.

„Kompozitním obalům důvěřujeme při ochraně a uchovávání našich potravin, protože jsou vyrobeny z kvalitních materiálů a jsou zároveň šetrné k životnímu prostředí, jelikož jsou v poměru k obsahu velmi lehké a z velké části vyrobené z obnovitelných zdrojů. My těmto materiálům prodlužujeme životnost a dáváme jim nové využití s vyšší přidanou hodnotou v podobě, která je nejen ze 100% recyklovaná, ale zároveň je i ze 100% recyklovatelná,“ dodává Rayman.

„Tyto stavební desky mají až o 90 % nižší uhlíkovou stopu než tradiční sádrokartonové desky a až o 70 % nižší než OSB. Kromě toho vynikají svou odolností a zvukově i tepelně izolačními vlastnostmi. Díky pokročilé automatizaci výroby jsme schopni tyto kvalitní a udržitelné produkty nabízet za konkurenceschopné ceny, což výrazně zvyšuje zájem o jejich uplatnění na jinak velice konzervativním trhu stavebních materiálů.“

Upcycling Group, která byla založena Janem Raymanem, Valentinem Girstlem a Janem Skopečkem, se v oblasti cirkulární ekonomiky a udržitelných environmentálních řešení pohybuje již řadu let a působí globálně. Společnost se podílela na realizaci projektů v USA, Austrálii, Švédsku a na Novém Zélandu. V letošním roce kromě UpFactory v Kalifornii aktivně připravuje další podobné projekty v Rakousku a Nizozemsku. Na českém trhu spolupracuje s partnerskou společností GES ECO, která vyrábí stejné produkty, a společně s ní licencuje své know-how svým partnerům.

TZ

Zdroj: B2B NETWORK NEWS 

Černá je nová bílá

Černé spotřebiče jsou symbolem moderní elegance. Jejich temný povrch působí luxusně a sofistikovaně, přitom dokáže harmonicky zapadnout do jakéhokoliv kuchyňského interiéru. Ať už máte moderní

Číst dále »