Search
Close this search box.

České firmy loni spotřebovaly meziročně skoro o pětinu méně zemního plynu

Podniky v Česku loni spotřebovaly 4,61 miliardy metrů krychlových zemního plynu, meziročně skoro o pětinu méně. Zhruba o desetinu klesla rovněž spotřeba černého uhlí, zatímco spotřeba hnědého uhlí stoupla. Vyšší o téměř 12 procent byla oproti roku 2021 i poptávka firem po motorovém benzinu, zatímco zájem o naftu meziročně mírně ochabl. Údaje zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ), který data získával od firem s 20 a více zaměstnanci.

Spotřeba zemního plynu ve firmách loni klesla meziročně o 19,6 procenta. „Byl zde patrný vliv geopolitické situace a s tím související růst cen na trzích,” uvádí statistici. Koncem loňského února zahájilo Rusko invazi na Ukrajinu, což vedlo k prudkému nárůstu cen plynu.

Spotřeba plynu se v loňském roce snížila ve všech odvětvích, kde je plyn nejvíc využíván. Největším odběratelem této energetické komodity byla energetika a výroba ostatních nekovových minerálních výrobků, kam patří například sklárny.

Mírně nižší byla i loňská spotřeba elektřiny v podnicích. Celkově klesla o 0,8 procenta na 45,4 terawatthodin. Meziročně více elektřiny spotřeboval podle statistiků sektor služeb.

Pokles spotřeby o 10,6 procenta zaznamenal ČSÚ u černého uhlí. Firmy ho loni spotřebovaly 5,1 milionu tun, zatímco v roce 2021 to bylo více než 5,7 milionu. Naopak spotřeba hnědého uhlí v podnicích loni meziročně stoupla o 13 procenta na 31,9 milionu tun. „Spotřeba tak přibližně kopírovala vývoj tuzemské těžby uhlí,” poznamenali statistici.

Motorového benzinu firmy loni spotřebovaly 195,8 milionu litrů, meziročně o 11,6 procenta více. Naproti tomu u motorové nafty zaznamenal ČSÚ pokles spotřeby o 1,7 procenta na 2,5 miliardy litrů. V samotném průmyslu ale oproti roku 2021 mírně vzrostla. Zhruba polovina spotřeby nafty připadala na sektor dopravy.

TZ

Zdroj: B2B NETWORK NEWS