Přeskočit na obsah

České spořitelně klesl za tři čtvrtletí čistý zisk o 2,9 pct na 14,6 mld. Kč

České spořitelně klesl za první tři čtvrtletí letošního roku čistý zisk meziročně o 2,9 procenta na 14,6 miliardy korun. Provozní zisk se snížil o 15 procent na 18,6 miliardy korun a provozní výnosy o 5,6 procenta na 35,7 miliardy korun. Vyplývá to z konsolidovaných výsledků hospodaření, které dnes Česká spořitelna zveřejnila na svých internetových stránkách. Bance meziročně vzrostly vklady i úvěry, hrubý objem klientských úvěrů přesáhl bilion korun.

„Finanční i obchodní výsledky České spořitelny zůstávají velmi dobré. Ve třetím čtvrtletí roku 2023 dosáhla Spořitelna pozoruhodného milníku – objem úvěrového portfolia vůbec poprvé v historii přesáhl 1000 miliard korun (jeden bilion korun),” uvedl Ivan Vondra, člen představenstva České spořitelny zodpovědný za finanční řízení.

Hrubý objem klientských úvěrů, který byl ovlivněn akvizicí Sberbank CZ, meziročně vzrostl o osm procent na 1006,3 miliardy korun. Úvěry domácnostem v meziročním srovnání stouply o 8,7 procenta na 634,9 miliardy korun. Objem úvěrů firmám vzrostl o 6,4 procenta na 367,2 miliardy korun. Závazky ke klientům vzrostly v meziročním porovnání o 1,7 procenta na 1414,8 miliardy korun.

Za poklesem provozního zisku je podle banky kombinace nižších provozních výnosů a vyšších provozních nákladů. „Provozní výnosy se snížily v meziročním porovnání o 5,6 procenta v důsledku vyšších úrokových nákladů vyplacených za vklady a ztrátou z odúčtování finančních nástrojů vykázaných v reálné hodnotě do zisku nebo ztráty,” uvedla ČS.

Čistý úrokový výnos se od ledna do září meziročně snížil o 7,9 procenta a dosáhl 25,4 miliardy korun. Čistý výnos z poplatků a provizí vzrostl o devět procent na 7,8 miliardy korun a čistý zisk z obchodních operací vzrostl o 21,4 procenta na 3,5 miliardy korun.

Celkové provozní náklady se meziročně zvýšily o 7,5 procenta na 17 miliard korun, což bylo podle ČS způsobeno zejména vlivem nárůstu nákladů na zaměstnance a ostatních správních nákladů. Meziroční růst nákladů na zaměstnance činil 8,2 procenta. „Byl tažen převážně navýšením mezd a zaměstnaneckým akciovým programem v kombinaci s vyšším počtem zaměstnanců v důsledku akvizice Sberbank,” sdělila banka v tiskové zprávě. Ostatní správní náklady stouply o 7,5 procenta.

Konsolidovaná bilanční suma dosáhla ke konci září 1878,2 miliardy korun a ve srovnání s objemem bilanční sumy ke konci loňského roku vzrostla o 14,5 procenta.

Na konci července se Česká spořitelna dohodla s BNP Paribas Personal Finance na odkupu spotřebitelského úvěrového portfolia Hello bank!, která pozastavuje své bankovní aktivity v Česku. Jeho hodnota činila koncem května 8,8 miliardy korun. Antimonopolmí úřad odkup povolil v září. „ČS nyní připravuje migraci úvěrů,” uvedla dnes ČS.

Česká spořitelna je největší banka v ČR podle počtu klientů, kterých měla ke konci letošního září 4,5 milionu. Rakouská finanční skupina Erste Group Bank, která Českou spořitelnu vlastní, je hlavní společností na bankovním trhu střední a východní Evropy. V prvních třech čtvrtletích letošního roku zvýšila čistý zisk meziročně o 40 procent na 2,31 miliardy eur (zhruba 57 miliard Kč).

Z ostatních velkých bank letos zisky oznámila Moneta Money Bank, které za první tři čtvrtletí letošního roku čistý zisk meziročně klesl o 3,7 procenta na čtyři miliardy korun. Česká a slovenská UniCredit Bank vykázala v tomto období čistý zisk 8,5 miliardy korun, což je meziroční zvýšení o 25,2 procenta.

Největší bankovní domy včetně České spořitelny budou od letošního roku v ČR platit daň z neočekávaných mimořádných zisků. Takzvanou windfall tax schválila vláda jako 60procentní daňovou přirážku na nadměrný zisk. Ten odpovídá rozdílu mezi základem daně a průměrem nákladů základu daně za poslední čtyři roky navýšeného o 20 procent.

Rakouská Erste zvýšila zisk o 40 procent

Rakouská bankovní skupina Erste Group Bank zvýšila v prvních třech čtvrtletích letošního roku čistý zisk meziročně o 40 procent na 2,31 miliardy eur (zhruba 57 miliard Kč). Firma to oznámila v dnešní tiskové zprávě. Poukázala na výrazné zlepšení provozních výsledků, ke kterému přispěl růst objemu úvěrů i úrokových sazeb.

„Celkové ekonomické podmínky se v průběhu roku výrazně zhoršily. Přesto se nám v uplynulých devíti měsících podařilo zvýšit objem úvěrů,” uvedl šéf podniku Willi Cernko. „Kvalita našeho úvěrového portfolia zůstává skvělá a podíl nesplácených úvěrů se nachází na historicky nízké úrovni,” dodal.

Čisté příjmy z úroků se meziročně zvýšily o téměř 24 procent na 5,4 miliardy eur. Provozní zisk vzrostl o téměř 45 procent na 4,18 miliardy eur. „Za prvních devět měsíců jsme vykázali silné provozní výsledky. Stojí za tím vyšší objem úvěrů při vyšších úrokových sazbách,” uvedl finanční ředitel podniku Stefan Dörfler.

Analytik XTB Tomáš Cverna řekl ČTK, že výsledky skupiny mírně překonaly odhady trhu. Erste zaznamenala výrazný meziroční růst čistých úrokových výnosů. Mezičtvrtletně však kvůli rostoucím nákladům na financování tento ukazatel podle Cverny rostl jen nepatrně. Analytik očekává, že vzhledem k ukončení cyklu zvyšování sazeb Evropskou centrální bankou (ECB) skupině Erste Group už výrazně čisté úrokové výnosy v následujících kvartálech neporostou.

TZ

Zdroj: B2B NETWORK NEWS