Přeskočit na obsah

Český trh tiskových zařízení stagnuje

Prodej tiskových zařízení v České republice vloni meziročně poklesl o 1,7 procenta. Hodnota dodaných tiskáren a multifunkcí ovšem díky jejich vyšší průměrné ceně o 8,3 procenta vzrostla. Stále větší popularitu si získávají inkoustová tisková zařízení s tankovým systémem.

V prvním pololetí 2021 odebral tuzemský trh o 38,7 procenta více tiskových zařízení než ve stejném období roku 2020. Přetrvávající období pandemie a s ním spojené důsledky výrazně zvýšily poptávku po domácích zařízeních. „Jednalo se o pokračování úspěšné druhé poloviny roku 2020. Přetrvávající pandemický režim upevnil potřebu domácností mít funkční tiskárnu, což řada z nich řešila nákupem nového kompaktního zařízení,“ vysvětluje Zuzana Babická, analytička společnosti IDC. „Ve druhém pololetí 2021 ale začal trh narážet na své limity. Globální výrobní kapacity omezila proticovidová opatření, zhoršila se dostupnost komponent, vzrostl tlak na přepravní kapacity. Na druhé straně se ale také zvýšila vybavenost domácností tiskárnami. Tyto faktory vedly k meziročnímu poklesu prodejů tiskových zařízení v České republice ve druhé polovině roku 2021 o 26,8 procenta.”

Tuzemský segment inkoustových tiskáren a multifunkcí zaznamenal v loňském roce 9,8procentní meziroční nárůst odbytu a 28,9procentní nárůst příslušných tržeb dodavatelů. Téměř 60 procent zařízení ale patřila mezi základní zařízení s koncovou cenou nepřevyšující hodnotu jednoho sta dolarů (přibližně 2170 Kč).

Pozoruhodný výsledek nabídnul meziroční nárůst prodejů inkoustových tankových systémů. V kusovém vyjádření šlo o 28,1 procenta, ve finančním o 42,5 procenta. Tankové systémy tvořily vloni čtvrtinu z celkových dodávek inkoustových zařízení na českém trhu. Z důvodu jejich vyšší průměrné prodejní ceny oproti modelům s tradiční cartridgí se na celkové hodnotě segmentu podílely téměř 44 procenty.

Segment laserových tiskáren a multifunkcí v tuzemsku vloni zaznamenal snížení odbytu při současném zvýšení tržeb dodavatelů. V meziročním srovnání poklesly dodávky o 12,7 procenta, zatímco hodnota prodaných zařízení vzrostla o 3,2 procenta. Z důvodu mimořádně špatné dostupnosti produktů poklesly prodeje ve většině rychlostních kategorií. Mezi výjimky patřily monochromatická laserová zařízení s rychlostí tisku 31 až 44 stran za minutu a několik vyšších a dražších kategorií.

V oblasti kancelářského tisku došlo oproti předpandemické situaci ke zřetelnému odklonu zájmu od robustních zařízení formátu A3, jejichž parametry vyhovují velkým pracovním skupinám. Organizace začaly více preferovat menší zařízení určená pro střední a malé pracovní skupiny. Obvykle volí formát A4.

Nerůžové perspektivy

Dosavadní dění roku 2022 vnáší do segmentu tiskových zařízení řadu výzev. Souvisejí především s opětovným zhoršením epidemiologické situace v Asii, s ozbrojeným konfliktem na Ukrajině a se sílícím geopolitickým napětím v Evropě. Tyto vlivy se promítají do zhoršujících se makroekonomických ukazatelů a očekávání.

Analytici společnosti IDC očekávají, že se bude i nadále komplikovat dostupnost produktů na trhu. Současně oslabí poptávka po IT zařízeních obecně. Mezi zjevné důvody patří narůstající inflace a sílící ekonomická nejistota. Dovoz technologických produktů bude též komplikovat silná volatilita kurzu koruny a světových měn.

TZ

Zdroj: ICT NETWORK NEWS

Generated by Feedzy