Přeskočit na obsah

Chcete postavit na nohy? Dejte si medvědí česnek

Začátek jara nás zve do přírody. Krásná zelená barva uklidňuje a léčí. A tak se na zelenou společně zaměříme. Na našich procházkám objevíme spoustu bylinek a jedlých rostlin. A tak si dnes připravíme pesto z medvědího česneku a povíme si, proč je pro nás dobré jíst medvědí česnek.

Proč medvědí česnek?

Medvědí česnek patří k oblíbeným rostlinám v lidovém léčitelství. Není se čemu divit, protože je to přírodní zázrak, který je začátkem jara snadno dostupný. Listy medvědího česneku obsahují silice. Neporušené listy obsahují pouze alliin, ovšem pokud dojde k porušení buněk, tak se štěpí na antibakteriální alicin. Díky němuž má protizánětlivé a antioxidační účinky. Působí jako přírodní antibiotikum. A tak má vynikající účinky při angíně, chřipce, nachlazení, stafylokokovi či streptokokovi a při průjmech. Obsahuje vitamíny C, A, B1, B2, glykosid a horčiny. Medvědí česnek vás postaví na nohy nejen při chřipce. Užívejte ho s mírou a pokud jste alergičtí na allicin nebo máte slabší žaludek či slinivku, tak se jeho konzumaci vyhněte.

Jak na pesto?

Pesto z medvědího česneku je vynikající. Dochutí klasické pokrmy, můžete ho přidávat do omáček, polévek, k přílohám, nebo si ho namazat na pečivo. Využití pro něj najdete vždy.

K přípravě pesta z medvědího česneku budete potřebovat:

čerstvé listy medvědího česneku (myslele na to, že mixováním se jeho objem velmi zmenší),
olej (doporučujeme olivový),
sůl,
pepř,
piniové oříšky (slunečnici, kešu nebo vlašské ořechy).

Příprava je snadná. Listy medvědího česneku si namočte a omyjte. Mezitím si v mixéru rozmixujte oříšky nebo semínka (záleží na vás jaké). Oříšky mixujte první, ať jsou jemnější. Poté si oříšky z mixéru přesypte do misky a v mixéru si rozmixujte listy. Jaké množství budete mixovat záleží na velikosti vašeho mixéru. Postupně přidejte olej, sůl, pepř a nakonec oříšky. Pesto uchovejte v lednici ve sklenici (nahoru ho zakápněte olejem) nebo v mrazáku.

Jak poznat medvědí česnek?

Medvědí česnek svými listy připomíná jedovaté konvalinky či ocúny. Jednoduché rozpoznávací znamení je vůně, která u medvědího česneku připomíná klasický česnek. Ostatní dvě rostliny jsou bez vůně. Medvědí česnek roste jednotlivě ze země, má tenké řapíky a měkké matně zelené listy.

Jak trhat medvědí česnek?

Většinou se medvědí česnek vyskytuje na nějakém místě ve velkém množství. A tak, pokud se na něj do přírody vypravíte myslete na jeho vhodné sbírání. Z jedné větší skupiny si vždy utrhněte 1 až 3 lístky a jděte trhat dál. Jde nám o to v přírodě medvědí česnek zachovat a dopřát mu možnost se opět vysemenit a znovu růst. Chovejte se k němu i k přírodě ohleduplně, a toto chování předávejte dál (své rodině, dětem, přátelům).

Přejeme vám mnoho zdraví a dobrou chuť.

Radka Pastyříková

Zdroj: Zdraví-lidé.cz

Co je EcoStruxure IT?

Přinášíme třetí z rozhovorů s Lukášem Votrubcem ze společnosti Schneider Electric, tentokrát na téma EcoStruxure IT. Odborníka ze Secure Power Division zpovídal Petr Smolník, šéfredaktor

Číst dále »
Generated by Feedzy