Přeskočit na obsah

Čína chce, aby se úřady a státní firmy zbavily zahraničních počítačů

Čína nařídila vládním úřadům a státním podnikům nahradit během dvou let osobní počítače zahraničních značek domácími alternativami. Informovala o tom agentura Bloomberg. Dodala, že jde o jeden z nejagresivnějších kroků Pekingu k odstranění zahraničních technologií z důležitých čínských organizací.

Zaměstnanci byli podle zdrojů obeznámených s plánem vyzváni, aby měnili zahraniční počítače za domácí přístroje využívající operační software vyvinutý v Číně. Plán podle zdrojů pravděpodobně povede jen na úrovni centrální vlády k výměně minimálně 50 milionů osobních počítačů.

Nařízení je součástí dlouhodobé kampaně Pekingu zaměřené na nahrazování dovážených technologií domácími alternativami. Čína se tak snaží snížit svou závislost na geopolitických rivalech, jako jsou Spojené státy, a to například v oblasti polovodičů, počítačových serverů či telefonů.

Plán pravděpodobně bude mít přímý dopad na prodej amerických výrobců počítačů HP a Dell. Ty jsou největšími značkami na čínském trhu s počítači za domácím konkurentem Lenovo.

„Lenovo by díky nařízení Pekingu mohlo dramaticky zvýšit prodej,“ uvedl analytik Nathan Naidu ze společnosti Bloomberg Intelligence. „Největší čínský výrobce sice využívá americké čipy, vytvořil však vlastní divizi pro výrobu čipů a investoval do minimálně 15 podniků zabývajících se navrhováním polovodičů,“ dodal.

Zdroj: allnews.cz

Zdroj: ICT NETWORK NEWS

Generated by Feedzy