Search
Close this search box.

Čína dosáhne 1 miliardy 5G předplatných do konce roku 2024

Čína by měla do konce tohoto roku dosáhnout více než 1 miliardy připojení v segmentu 5G, uvedl vedoucí GSMA Mats Granryd během hlavní přednášky na Mobile World Congress Shanghai. Výkonný ředitel poznamenal, že růst, který čínský trh zažil v oblasti 5G předplatných, byl „ohromující“, a dodal, že čínští operátoři silně podporují iniciativu GSMA Open Gateway.

Granryd zdůraznil, že jedním z hlavních motorů růstu příjmů čínských operátorů jsou příjmy z cloudu, přičemž tento segment nyní představuje téměř 12 % celkových příjmů čínských telekomunikačních společností. Příjmy z cloudu u hlavních čínských mobilních operátorů dosáhly za poslední tři roky 11 miliard dolarů, uvedl výkonný ředitel.

Granryd také poznamenal, že 5G bude nadále přispívat k růstu HDP Číny, protože se předpokládá, že tento segment přidá do roku 2030 260 miliard dolarů, oproti 130 miliardám dolarů v roce 2023. Vedoucí GSMA uvedl, že tento rostoucí příspěvek 5G je především díky rozšíření technologie napříč různými vertikálami v zemi, jako je výroba, finance, stavebnictví a komunikace.

Dále uvedl, že Čína také vede průmyslový pokrok v iniciativě Open Gateway, která si klade za cíl implementovat standardizované otevřené síťové API. GSMA Open Gateway byla původně spuštěna v únoru 2023 s osmi síťovými API – SIM Swap API, Quality on Demand API, Device Status API, Number Verification API, Simple Edge Discovery API, One Time Password (SMS) API, Carrier Billing–Check Out API a Device Location API. V červnu 2023 se čínští mobilní operátoři China Mobile, China Telecom a China Unicom připojili k iniciativě GSMA Open Gateway.

Pokud jde o význam AI v telekomunikačním průmyslu, Granryd uvedl, že čínští operátoři dosahují působivého pokroku v oblasti velkých jazykových modelů (LLM). LLM jsou AI systémy schopné porozumět a generovat lidský jazyk zpracováním obrovského množství textových dat. „Zde v Číně jsme zaznamenali neuvěřitelný pokrok od doby, kdy byly LLM uvedeny na trh. Asi 40 % globálních LLM je nyní vyvinuto v Číně a vím, že China Mobile, China Telecom a China Unicom pracují na vývoji AI modelů a služeb, které mohou být prodávány podnikům.“

Během akce GSMA také zveřejnila výzvu k průmyslové spolupráci mezi vládami a průmyslem na podporu plného rozvoje 6 GHz pro mobilní sítě, s cílem zajistit spektrální plán pro mobilní operátory.

Zdroj: rcrwireless.com

Zdroj: NETGURU NETWORK NEWS 

Zdroj: ICT NETWORK NEWS