Search
Close this search box.

Čína zakazuje používání čipů Intel a AMD ve vládních počítačích a serverech

Americké procesory Intel a AMD budou podle nových směrnic čínské vlády vyřazeny z vládních počítačů a serverů a nahrazeny hardwarem vyrobeným v Číně.

Podle zprávy ve FT se nové pokyny pro zadávání zakázek také snaží omezit používání operačního systému Windows společnosti Microsoft a databázového softwaru zahraniční výroby.

Nové pokyny zveřejnilo Ministerstvo průmyslu a informačních technologií (MIIT) a vydalo vládním úřadům příkaz k přechodu na „bezpečná a spolehlivá“ řešení při nákupu technologií.

Čínské centrum pro hodnocení informační bezpečnosti zveřejnilo seznam vládou schválených technologií. Zahrnuje 18 CPU, šest operačních systémů a 11 centralizovaných databázových řešení, z nichž všechna byla vyvinuta čínskými společnostmi.

Na seznam schválených procesorů byly zařazeny čipy od Huawei a čínské státem podporované skupiny Phytium. Obě společnosti jsou v současnosti na exportní černé listině americké vlády.

Podle zprávy FT byla Čína v roce 2023 největším trhem Intelu a představovala 27 procent tržeb společnosti ve výši 54 miliard dolarů. Během téhož roku pocházelo 15 procent tržeb AMD t.j. 23 miliard dolarů z Číny.

Prezident Microsoftu Brad Smith loni v Kongresu řekl, že Čína tvoří 1,5 procenta tržeb společnosti.

Od té doby, co americká vláda zpřísnila sankce související s vývozem pokročilých polovodičů do Číny, se země zaměřila na domácí výrobu čipů.

V roce 2023 Čína nakoupila produkty na výrobu čipů v hodnotě přibližně 40 miliard dolarů ve snaze posílit svůj dodavatelský řetězec polovodičů v důsledku amerických sankcí.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Zdroj: DATACENTER NETWORK NEWS

Zdroj: ICT NETWORK NEWS