Přeskočit na obsah

Čínští hackeři útočí na česká a slovenská ministerstva, ambasády a vládní subjekty spojené se zahraniční a domácí politikou

Check Point Research v posledních měsících monitoroval aktivity čínské hackerské skupiny, které se zaměřovala na evropská ministerstva zahraničních věcí, ambasády a vládní subjekty spojené se zahraniční a domácí politikou. Cílem kampaně bylo získat citlivé informace o zahraniční politice, mezi oběti patří i Česká republika a Slovensko.

„Už dříve jsme varovali před útoky čínských skupin Volt Typhoon a Camaro Dragon, jejichž primární motivací jsou krádeže strategických zpravodajských informací a upevňování pozice pro případné další operace. Vidíme tak velmi znepokojivý trend, který dále umocňuje důležitost zabezpečení a ochrany před kybernetickými útoky. Nedávno jsme informovali o čínské hackerské skupině Camaro Dragon, jejíž aktivity se překrývají s aktivitami skupin Mustang Panda a RedDelta. Zatím ale nemáme dostatek důkazů, abychom aktuální kampaň, označovanou jako SmugX, spojili přímo s Camaro Dragon nebo jinou skupinou,“ říká Daniel Šafář, Area Manager CEE regionu z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.

Hackeři při nejnovějším útoku na evropské politické subjekty použili techniku zvanou HTML Smuggling, při které je hrozba ukryta v HTML dokumentech. Útoky probíhají minimálně od prosince 2022 a jedná se pravděpodobně o další pokračování dříve odhalených útoků skupiny RedDelta, do jisté míry i skupiny Mustang Panda. Počítače obětí jsou infikovány novou variantou malwaru PlugX, který je často spojován právě s útoky čínských hackerů. Hlavní rozdíl je ve vylepšených maskovacích schopnostech, proto kampaň nebyla tak dlouho odhalena. PlugX může využívat různé plug-iny s novými funkcemi a v napadených systémech provádět řadu škodlivých činností, včetně krádeží souborů, snímání obrazovky, sledování stisknutých kláves a spouštění příkazů.

Jako návnady byly použity dokumenty zaměřené na evropské vládní subjekty spojené s domácí a zahraniční politikou. Terčem byly zejména Česká republika, Slovensko, Maďarsko, Velká Británie a Ukrajina.

Většina dokumentů obsahovala diplomatický obsah, v některých případech se obsah týkal přímo Číny a lidských práv v Číně. I názvy souborů naznačují, že oběťmi měli být diplomaté a státní úředníci. Několik názvů soubor, které Check Point identifikoval:

Draft Prague Process Action Plan_SOM_EN
2262_3_PrepCom_Proposal_next_meeting_26_April
Comments FRANCE – EU-CELAC Summit – May 4
202305 Indicative Planning RELEX
China jails two human rights lawyers for subversion

Čínské hackerské skupiny dlouhodobě cílí na evropské vládní subjekty a kampaň SmugX je součástí širšího trendu. Je proto zásadní používat preventivní bezpečnostní technologie a chránit se před osamocenými hackery i národními hackerskými skupinami.

TZ

Zdroj: IT SECURITY NETWORK NEWS 

Zdroj: ICT NETWORK NEWS

Generated by Feedzy