Přeskočit na obsah

Čistý zisk Net4Gas loni stoupl na 6,24 miliardy korun

Čistý zisk provozovatele českých plynovodů Net4Gas loni meziročně stoupl téměř o dvě třetiny na 6,24 miliardy korun. Tržby vzrostly o čtvrtinu na 12,95 miliardy Kč. Výsledky jsou lepší, přestože se přeprava plynu v důsledku ruské invaze na Ukrajinu meziročně snížila zhruba o 40 procent. Vyplývá to z výroční zprávy skupiny Net4Gas za loňský rok.

Celková přeprava zemního plynu loni klesla na 30,9 miliardy metrů krychlových, v porovnání s rokem 2021 to bylo o 20,8 miliardy metrů krychlových méně. “Tento pokles byl způsoben změnami ve struktuře toků plynu v Evropě v důsledku ruské invaze na Ukrajinu a jejích geopolitických důsledků. Jinými slovy, celkový podíl Ruska na dodávkách plynu do Evropy a tím i objem ruského plynu přepravovaného přes Českou republiku se během roku 2022 výrazně snížil,” uvedl generální ředitel Net4Gas Andreas Rau.

Společnost uvedla, že na geopolitické nejistoty po vpádu Ruska na Ukrajinu reagovala budováním finanční rezervy, úspornými opatřeními a dočasným pozastavením výplaty podílů na zisku společníkům.

Pro domácí potřeby České republiky v loňském roce Net4Gas přepravil 7,5 miliardy metrů krychlových zemního plynu. Vnitrostátní přeprava tak klesla o 1,9 miliardy metrů krychlových zejména kvůli vyšším průměrným okolním teplotám a úsporám plynu vyvolaným jeho vysokými cenami, uvedla firma.

Rau připomněl, že síť provozovaná skupinou Net4Gas se loni v prosinci rozrostla o pětaosmdesátikilometrový plynovod Moravia. Celkem tak soustava měří téměř 4000 kilometrů. Skupina loni investovala 3,67 miliardy korun a dokončila dlouhodobé projekty za 4,52 miliardy Kč. “Kromě našich důležitých každodenních aktivit se i nadále intenzivně připravujeme také na přepravu obnovitelných a dekarbonizovaných plynů, zejména vodíku,” uvedl generální ředitel.

Skupina Net4Gas ke konci loňska zaměstnávala 563 lidí. Jejím majitelem je Net4Gas Holdings, kteou napůl vlastní konsorcium společností Allianz Infrastructure Luxembourg I S.à r.l. a Borealis Novus Parent B.V. Dříve Net4Gas fungoval pod názvy Tranzitní plynovod, Transgas a RWE Transgas Net. Původním vlastníkem byl stát, po privatizaci v roce 2002 pak německý koncern RWE.

TZ

Zdroj: B2B NETWORK NEWS

Generated by Feedzy