Přeskočit na obsah

Čistý zisk skupiny ČSOB loni vzrostl o devět procent na 17,5 miliardy korun

Čistý zisk skupiny ČSOB loni vzrostl o devět procent na 17,5 miliardy korun. Objem aktiv pod její správou stoupl o sedm procent na 308 miliard korun. Počet klientů se zvýšil o 115.000 na 4,34 milionu.

Generální ředitel skupiny ČSOB Aleš Blažek uvedl, že loňské výsledky překonaly roky 2021 i 2020 a zaostaly za rokem 2019 pouze kvůli tomu, že tehdejší výsledek ovlivnila akvizice Českomoravské stavební spořitelny. “Za loňským dobrým výsledkem stojí silná trojka – růst vkladů, úvěrů i investic. Na vynikající úrovni jsme udrželi i kapitál a likviditu,” uvedl.

Objem vkladů vzrostl o sedm procent na 1,232 miliardy korun. Banka zaznamenala zvýšení celkového objemu úvěrů o pět procent na 874 miliard korun. Zhoršené ekonomické podmínky se přitom zásadně nepromítly do morálky dlužníků. Podíl nevýkonných úvěrů loni klesl na 1,69 procenta, což je nejnižší hodnota za deset let. “Musím ocenit, že i v této obtížné ekonomické situaci se naši klienti chovali velice zodpovědně a my jsme tak nezaznamenali zásadnější problémy ve splácení závazků,” uvedl Blažek.

Úvěry na bydlení se zvýšily o čtyři procenta na 507 miliard korun, banka pomáhala financovat bydlení 24.500 klientů. ČSOB také nabízí zvýhodněné podmínky pro hypotéky na energeticky úsporné bydlení, loni takto poskytla 2131 hypoték zhruba za devět miliard korun. Počet úvěrů na financování zateplení domu nebo fotovoltaiky vzrostl o 650 procent. Celkový počet nově poskytnutých hypoték a úvěrů ze stavebního spoření se ale loni meziročně snížil o 65 procent, mimo jiné s ohledem na rekordní výsledky roku 2021.

Provozní výnosy skupiny vzrostly o 24 procent na 44,1 miliardy korun. Člen představenstva ČSOB zodpovědný za oblast řízení financí a investičních služeb Jiří Vévoda novinářům řekl, že banka těžila zejména z růstu úrokových sazeb. “Celkově náš příjem z čistých úrokových výnosů meziročně vzrostl o víc než 30 procent,” řekl Vévoda. Výnos se zvýšil z 22,9 na 31,1 miliardy korun. Úroková marže vzrostla z 2,08 na 2,54 procenta.

Provozní náklady bez bankovních daní se zvýšily o 11 procent na 20,5 miliardy korun. Výsledek podle Vévody ovlivnily mimořádné náklady, jako změna obchodní značky Poštovní spořitelny, pomoc ukrajinským uprchlíkům nebo mimořádné bonusy zaměstnancům.

Do Skupiny ČSOB patří ČSOB, Hypoteční banka, ČSOB stavební spořitelna, ČSOB Penzijní společnost, ČSOB Leasing a ČSOB Factoring. ČSOB je součástí mezinárodní bankovní a pojišťovací skupiny KBC, která aktivně působí v Belgii a zemích střední a východní Evropy.

TZ

Zdroj: B2B NETWORK NEWS