Přeskočit na obsah

ČNB: Dluhy českých domácností u bank v září stouply na 2,23 bilionu korun

Dluhy českých domácností u bank v září meziměsíčně stouply o 5,4 miliardy korun na 2,23 bilionu korun. Zadlužení firem vzrostlo o 9,4 miliardy na 1,34 bilionu korun. Také meziročně byly dluhy domácností i firem vyšší, u domácností to bylo zhruba o 101 miliard korun a u firem o 52 miliard Kč. Vyplývá to z předběžných údajů, které na webu zveřejnila Česká národní banka (ČNB).

Růst zadlužení domácností v září zvolnil, upozornil finanční analytik společnosti Provident Financial Petr Javůrek. „Jak v úvěrech na bydlení, tak i na spotřebitelských úvěrech vidíme nižší tempo růstu než po většinu tohoto roku. I meziročně se tempo zadlužování snížilo. Pravděpodobně to souvisí s velmi nízkým indikátorem důvěry spotřebitelů v ekonomiku. Ani maloobchodní tržby se nevyvíjejí nijak příznivě, čili lidé spíše šetří, méně utrácejí a pomaleji se zadlužují,” sdělil ČTK.

Dluhy českých domácností u bank rostou od února 2016. Výjimkou byl loňský duben, kdy se meziměsíčně snížily zhruba o 20 miliard na 2,067 bilionu korun. Podle ČNB ale tehdejší statistiku ovlivnilo odebrání bankovní licence Sberbank CZ. Letošní dubnovou statistiku naopak ovlivnil odkup portfolia úvěrů Sberbank CZ. Poslední dubnový víkend přešli úvěroví klienti Sberbank CZ podle dřívějšího vyjádření insolvenční správkyně banky Jiřiny Lužové do České spořitelny.

Nad bilion korun se zadlužení českých domácností poprvé dostalo v červnu 2010. Úroveň 1,5 bilionu přesáhlo v září 2017 a v říjnu 2021 se dostalo nad dva biliony korun. Téměř čtyři pětiny objemu dluhů domácností u bank představují úvěry na bydlení. V září se podle ČNB meziměsíčně zvýšily o 0,2 procenta na 1,729 bilionu korun.

Zadlužení firem dlouhodobě kolísalo, od letošního března roste. Podle původní doby splatnosti mají mezi úvěry poskytnutými nefinančním podnikům nejvýznamnější podíl dlouhodobé úvěry. V září jejich objem dosáhl 725 miliard korun, což je 54 procent z celkového objemu úvěrů poskytnutých tomuto sektoru, uvedla banka.

Centrální banka zveřejňuje statistiku každý měsíc. V září byla sestavena ze zdrojových dat 45 aktivně působících bank a poboček zahraničních bank, bez ČNB.

TZ

Zdroj: eGOVERNMENT NETWORK NEWS 

​ 

Zdroj: B2B NETWORK NEWS