Search
Close this search box.

ČTÚ vypíše zřejmě v srpnu aukci kmitočtů pro digitální rozhlasové sítě DAB+

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) vypíše zřejmě v srpnu aukci kmitočtů pro digitální rozhlasové vysílání DAB+. V pásmu 174 až 230 MHz může vzniknout 27 regionálních a dvě celoplošné sítě. Na setkání s novináři to uvedla mluvčí ČTÚ Tereza Meravá.

Přihlášky budou podle ní moci uchazeči podávat v září a samotná aukce začne v říjnu. Vyvolávací ceny se u přídělů pro celoplošné sítě pohybují okolo milionu korun, u regionálních dosahují desítky až stovky tisíc korun podle počtu obyvatel pokrývaného regionu.

V současnosti v Česku provozuje digitální rozhlasovou síť veřejnoprávní Český rozhlas, která pokrývá 95 procent obyvatel. Dále běží časově omezené lokální vysílání v oblastech, kde se podařilo nalézt a mezinárodně zkoordinovat kmitočtový blok. Celkem DAB+ v současnosti šíří 70 vysílačů a vysílá 50 programů.

Výhodou DAB+ je kvalitnější příjem i větší kapacita multiplexů na rozdíl od analogového pásma FM, které je v současnosti téměř zaplněno. Do jednoho multiplexu DAB+ se vejde až 16 stanic. Digitální vysílání navíc podporuje multimediální aplikace.

TZ

Zdroj: NETGURU NETWORK NEWS

Zdroj: ICT NETWORK NEWS