Detroit využívá bezpilotní letouny k podpoře energeticky účinných veřejných budov

Společnost Lamarr.AI ve spolupráci se společnostmi Michigan Central a Newlab zahájila pilotní projekt inspekce pomocí dronů, jehož cílem je identifikovat možnosti zlepšení provozu městských budov a zvýšení energetické účinnosti budov města Detroit.

Tato iniciativa, podporovaná Akčním fondem pro pokročilou leteckou mobilitu státu Michigan, využívá Advanced Aerial Innovation Region (AAIR), což je reálný testovací prostor vytvořený pro provoz dronů nové generace na Michigan Central.

Energeticky úsporná zlepšení

Data, včetně termovizního snímkování a analýzy budov pro vybrané objekty ve vlastnictví města, budou poskytnuta městu Detroit na podporu úsilí o identifikaci energeticky úsporných zlepšení a optimalizaci výkonu budov.

Město spolupracuje na nasazení této technologie ve třech městských budovách a budou mu poskytnuty zprávy o budovách v rámci povoleného projektu prostřednictvím Zóny dopravních inovací (Tiz) Úřadu pro inovace v mobilitě.

Lamarr.AI, členská společnost Newlab, vytvořila vlastní platformu umělé inteligence (AI), která podle ní autonomně a rychle zpracovává data pořízená bezpilotními letouny a vytváří podrobné tepelné 3D modely a energetické simulace. Tyto modely pomohou městu identifikovat tepelnou neefektivitu, posoudit stavební stav a optimalizovat případné modernizace.

„Tento pilotní projekt je ukázkovým příkladem toho, jak může spolupráce veřejného a soukromého sektoru uvolnit inovativní řešení pro města,“ uvedl Tim Slusser, vedoucí oddělení mobility města Detroit.

„Díky spolupráci se společnostmi Lamarr.AI, Michigan Central a Newlab nejen zkoumáme budoucnost letecké mobility – aktivně ji využíváme k tomu, aby se budovy v Detroitu staly chytřejšími, energeticky účinnějšími a lépe vybavenými pro budoucnost. Je vzrušující sledovat, jak Detroit nadále zaujímá vedoucí postavení jako reálné testovací prostředí pro technologie, které vytvářejí skutečný dopad pro naše obyvatele.“

Společnost Lamarr.AI, podporovaná společnostmi FlyGuys a Airspace Link, uvádí, že vyhodnotila několik budov ve vlastnictví města pomocí své technologie inspekce pomocí dronů poháněných umělou inteligencí. V jihozápadním Detroitu, ve čtvrtém okrsku a v budově Engine 27, systém během několika dní identifikoval více než 460 tepelných nedostatků – včetně mezer v izolaci a potenciální infiltrace vody -, což je proces, který by podle jeho odhadu tradičně trval týdny.

Tyto poznatky byly zmapovány do 3D modelů a spojeny s energetickými simulacemi, které ukázaly, že cílená modernizace by mohla snížit spotřebu energie na vytápění, větrání a klimatizaci až o 22 % ve všech testovaných budovách.

Součástí závěrečných zpráv jsou doporučená vylepšení, která zahrnují odstupňovaný přístup k modernizaci, jako je cílená změna povětrnostních vlivů na stěnách závěsů, výměna konkrétních nefunkčních oken, průběžná izolace stěn a vylepšení střechy navržená pro zvýšení komfortu, snížení údržby a snížení emisí.

Podobná hodnocení ve dvou dalších městských budovách pomáhají městu posoudit širší dopad a škálovatelnost inspekcí s využitím dronů na podporu cílů energetické účinnosti a dekarbonizace v celém portfoliu budov.

„Toto partnerství představuje to nejsilnější na mezisektorové spolupráci – spojuje veřejné agentury, startupy a partnery v oblasti infrastruktury, aby urychlilo smysluplný pokrok směrem k udržitelnosti,“ řekl Dr. Tarek Rakha, generální ředitel a spoluzakladatel společnosti Lamarr.AI.

„Kombinací tepelného 3D mapování, umělé inteligence a simulace energetické náročnosti zviditelňujeme neviditelné – odhalujeme neefektivity a poskytujeme užitečné poznatky, které mohou rozšířit energetické modernizace v celých městech. Detroit jde příkladem a my jsme hrdí na to, že můžeme podpořit jeho vizi špičkovými nástroji vytvořenými s ohledem na dopad.“

Spojením schopností detroitských veřejných agentur, místních inovačních startupů a partnerů v oblasti infrastruktury má projekt ukázat, jak může společné nasazení dronů přímo podpořit provoz města. Pilotní projekt je také součástí širšího úsilí Michigan Central o vytvoření replikovatelného rámce pro zodpovědné využívání dronů v hustém městském prostředí.

Zdroj: smartcitiesworld.net
Obrázek: Michigan Central

Zdroj: IOT NETWORK NEWS 

Zdroj: ICT NETWORK NEWS