Search
Close this search box.

Deutsche Telekom tvrdí, že dosáhl nového rekordu ve zkoušce na 6 GHz

Německý operátor Deutsche Telekom dosáhl mobilní datové rychlosti 12 Gbps při použití kombinace antén na 6 GHz a 3,6 GHz během zkoušky.

Operátor uvedl, že datová rychlost a šířka pásma dosažená během zkoušky byly až dvanáctkrát vyšší než v současných sítích 5G.

Pro test za reálných podmínek Deutsche Telekom vybavil střešní umístění ve městě Alzey v oblasti Rheinhessen anténou na 6 GHz. Kromě toho byla namontována anténa, která se již dnes používá k poskytování mobilních služeb 5G pomocí 3,6 GHz.

“Během měření ve vzdálenosti přibližně 100 metrů bylo změřeno kolem 12 Gbps s lehkými fluktuacemi. Nejvyšší hodnota byla 12,3 Gbps. Pro dosažení této bezprecedentní rychlosti v mobilních komunikacích byly oba datové proudy 5G – z pásma 6 GHz a z pásma 3,6 GHz – spojeny,” uvedl operátor.

“Slučování frekvenčních pásem pro větší šířku pásma se v technických kruzích nazývá ‘bundling kanálů’ nebo ‘carrier aggregation’. Tento princip se používá již několik let pro LTE a 5G. Mobilní telefony spojují různá frekvenční pásma pro větší šířku pásma a umožňují vyšší datové rychlosti. V rámci běžných modernizací sítě by pak pásmo 6 GHz mohlo navíc vstoupit do provozu na mobilních místech 5G Deutsche Telekom,” dodal německý operátor.

Operátor vysvětlil, že frekvenční pásma 6 GHz jsou zvláště vhodná pro použití v centrálních částech měst, protože zde již existuje hustá síť antén a zároveň mnoho zákazníků potřebuje rychlou síť. V Alzey Deutsche Telekom testoval s šířkou pásma 400 megahertz v rozsahu 6,425-7,125 MHz. První zkoušky s 6 GHz probíhaly v Bonnu v říjnu 2022.

“Pásmo 6 GHz má charakteristiku, která odpovídá rostoucí poptávce našich zákazníků po větší kapacitě a rychlosti. Proto doufáme, že Světová radiokomunikační konference určí směr pro použití mobilního rádia,” uvedl Abdu Mudesir, vedoucí technologie Telekom Deutschland.

Deutsche Telekom nedávno uvedl, že celkem 9 700 z jeho antén 5G v 750 městech vysílá v současné době na frekvenčním pásmu 3,6 GHz.

Zhruba 95 % domácností má již přístup k síti 5G Deutsche Telekom, zatímco pokrytí sítí LTE dosahuje v současné době 99 % domácností v celém Německu.

V červnu loňského roku Deutsche Telekom oznámila, že poprvé používá spektrum v rozsahu 700 MHz k poskytování služeb 5G. Evropský operátor uvedl, že použití pásma 700 MHz zlepší pokrytí mobilních komunikací ve venkovských oblastech po celém Německu. Kromě frekvence 700 MHz existují ještě dvě další rádiové pásma: 2,1 GHz a 3,6 GHz.

Deutsche Telekom uvedla, že technická verze 5G Standalone (SA) je dostupná v pásmu 2,1 GHz, a dodala, že komerční použití 5G SA pro domácnosti začne, jakmile budou k dispozici aplikace.

Zdroj: rcrwireless.com

Zdroj: NETGURU NETWORK NEWS

Zdroj: ICT NETWORK NEWS