Přeskočit na obsah

EK chce vytvořit bezpečný systém satelitní komunikace za miliardy eur

Evropská komise představila plán na vytvoření bezpečného systému satelitní komunikace, který má ochránit důležitá data a komunikační provoz Evropské unie před případnými útoky zvenčí. Současně má zajistit bezpečné internetové připojení za všech okolností. Projekt s odhadovanými náklady ve výši šesti miliard eur (146 miliard korun) má v době zvýšených obav z aktivit Ruska nebo Číny rovněž posílit soběstačnost EU a zvýšit její vliv ve světě.

Unie a její členské země provozují ve vesmíru několik stovek satelitů využívaných například pro navigační systém Galileo či meteorologickou službu Copernicus. Podle komise je však vzhledem k exponenciálnímu nárůstu počtu družic „vážně ohrožena bezpečnost a odolnost vesmírných prostředků EU a členských států“.

Unijní exekutiva proto plánuje vytvořit novou infrastrukturu, která má mimo jiné zajistit přístup k vysokorychlostnímu internetu i tam, kde dosud není běžný. Má sloužit také jako záloha pro stávající internetovou infrastrukturu. Jejím cílem je i zajistit připojení v afrických zemích.

„Vesmír hraje stále větší úlohu v našem každodenním životě a má rostoucí význam pro náš hospodářský růst, bezpečnost a geopolitickou váhu,“ prohlásil dnes eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton odpovědný mimo jiné za rozvoj komunikačních technologií.

Evropská komise chce v příštích pěti letech do systému investovat 2,4 miliardy eur, zbytek celkových šesti miliard mají poskytnout další veřejné a soukromé investice.

Podle Bretona půjde o panevropský projekt, který „umožní mnoha začínajícím podnikům a Evropě jako celku stát v čele technologických inovací“. Komise odhaduje přidanou hodnotu projektu až na dvě desítky miliard eur, neboť mimo jiné umožní vytvoření řady nových pracovních míst.

„Pro Česko je to dobrá zpráva, protože posílí již tak velmi živé a prosperující podhoubí – vědecké instituce, inovativní průmysl a start-upy navázané na kosmický výzkum a vývoj,“ prohlásila místopředsedkyně komise Věra Jourová. Praha hraje ve vesmírném programu EU důležitou roli, neboť zde sídlí vesmírná agentura EU. Unie loni posílila její roli i rozpočet a agentura má mimo jiné na starosti oba zmíněné systémy Galileo a Copernicus.

Zdroj: ČTK/allnews.cz

Zdroj: NETGURU NETWORK NEWS

Zdroj: ICT NETWORK NEWS

EVOLOOP v nabídce ATC

Společnost AT Computers rozšířila portfolio o nový produkt značky Evoloop. Jde o webovou aplikaci vyvinutou slovenskou firmou COMTEC s. r. o.  a slouží pro řízení prodeje,

Číst dále »
Generated by Feedzy