Search
Close this search box.

Elektronický občanský průkaz začne v pilotním provozu fungovat 20. ledna

Nová mobilní aplikace eDoklady, která nahrazuje kartičku občanského průkazu, začne fungovat 20. ledna. Od začátku budou aplikaci akceptovat ústřední orgány státní správy a dobrovolně i některé obce, které se už přihlásily. Od dubna ji bude přijímat policie a od poloviny roku úřady práce nebo finanční úřady. Od příštího roku pak samosprávy nebo Česká pošta. Uvedla to Karolína Sadílková z úřadu vlády.

Mobilní aplikace eDoklady bude od druhé poloviny ledna dostupná na App Store a Google Play. Každý občan České republiky si bude moci stáhnout aplikaci eDoklady do mobilu a v ní si občanský průkaz aktivovat přes Portál občana. „Při pilotním spuštění počítáme s možností občanky s vyhlídkou na přidání dalších dokladů v budoucnosti. Používání občanky v mobilu bude fungovat on-line i off-line,“ doplnila Sadílková.

Aplikace umožní občanům prokazovat totožnost pomocí mobilního telefonu místo klasické plastové kartičky. Při kontaktu s úřady tak budou mít možnost pohodlně a efektivně spravovat své údaje bez zbytečného obcházení úřadů a vyplňování formulářů. Digitální průkaz totiž umožní snadné kopírování údajů do různých forem, ať už jde o on-line nákupy nebo rezervaci letenek.

Elektronická varianta občanského průkazu má také lepší zabezpečení než plastová kartička, jelikož je jako mnoho jiných aplikací zamčena, při ztrátě telefonu ji bude možné vypnout na dálku a odpadá obíhání úřadů kvůli vystavení nového průkazu. Kromě ochrany samotného telefonu bude aplikace chráněna biometrií a půjde kdykoli jednoduše deaktivovat přes Portál občana a znovu aktivovat na novém telefonu.

Zavedení elektronických stejnopisů průkazů před Vánocemi stvrdil prezident Petr Pavel, když podepsal novelu zákona o právu na digitální služby.

TZ/ČTK

Foto: Freepik

Zdroj: eGOVERNMENT NETWORK NEWS 

​ 

Zdroj: B2B NETWORK NEWS