Do prvního kola přijímacího řízení na střední školy letos podalo přihlášku téměř 159 tisíc uchazečů, což představuje meziroční nárůst o 1,3 %. Elektronický způsob podání přihlášky využilo 84 % uchazečů, což je o sedm procentních bodů více než v loňském roce. Podle dat Cermatu zůstává relativně stabilní zájem o gymnázia, roste počet přihlášek na lycea a nástavbová studia. Mezi nejoblíbenější maturitní obory patří gymnázia, SOŠ – obory Informační technologie, Obchodní akademie, Ekonomika a podnikání a zdravotnické obory. Roste také zájem o obory s výučním listem.
Proces podávání přihlášek probíhal stabilně, přičemž denně přibylo 3–5 tisíc uchazečů. V druhé polovině se tempo zrychlilo na 7–13 tisíc uchazečů denně. Největší denní nápor byl zaznamenán 18. února 2025, kdy 21,2 tisíce uchazečů podalo celkem 59 tisíc přihlášek. 17. února 2025 systém zaznamenal krátkodobý výpadek, který byl vyřešen.
Po celou dobu byl uchazečům a školám k dispozici helpdesk. Na lince MŠMT určené pro rodiče bylo po dobu přihlašování vyřízeno 3 082 telefonátů. Počet hovorů na infolinku Cermatu určené školám byl 3 175.
Celková kapacita středních škol pro letošní přijímací řízení je 164 103 míst, což je o 188 míst více než loni. Toto číslo ale neodráží dynamiku změn – zatímco v některých oborech došlo k výraznému navýšení, jinde kapacity klesly.
Letošní přijímací řízení přináší novinku v podobě oboru Všeobecné lyceum, který se v rámci pokusného ověřování otevírá na 30 školách s celkovou kapacitou 819 míst. Tento obor rozšiřuje možnosti středoškolského vzdělávání pro žáky, kteří hledají alternativu k tradičnímu gymnáziu, ale zároveň preferují všeobecně zaměřené studium.
Lycea obecně zaznamenala největší nárůst kapacit, přibylo 1 354 míst, což představuje nárůst o 19 %. Více míst mají také 4letá gymnázia, kde kapacita vzrostla o 980 míst. Naopak v odborném vzdělávání došlo k mírnému poklesu – střední odborné školy nabízejí o 785 míst méně, u oborů s výučním listem je nabídka nižší o 1 073 míst. U některých škol v tuto chvíli stále probíhá správní řízení o navýšení kapacit, takže se nabídka míst může v dalších kolech ještě změnit.
U 4letých gymnázií došlo k mírnému poklesu zájmu, alespoň jednu přihlášku podalo 19 % uchazečů. Počet uchazečů o víceletá gymnázia zůstává celkově stabilní, u 6letých gymnázií byl zaznamenán mírný pokles.
Vedle gymnázií a lyceí se uchazeči nejčastěji hlásí do maturitních oborů odborných škol (SOŠ). Nejvíce přihlášek směřovalo na obchodní akademie, SOŠ s IT obory, ekonomiku a podnikání či zdravotnické obory. Roste také zájem o učňovské obory, přičemž nejpopulárnější jsou Mechanik, Opravář motorových vozidel, Kadeřník a Kuchař-číšník. Oproti tomu specializované obory, jako Hutník, Umělecký štukatér nebo Kameník zůstávají spíše na okraji zájmu.
Nejvíce uchazečů se hlásí do škol v Praze (25,1 tisíce uchazečů, 62,9 tisíce přihlášek), v počtu podaných přihlášek následuje Jihomoravský kraj. Zatímco podíl přihlášek na 4letá gymnázia je nejvyšší v Praze, lycea jsou ve srovnání s ostatními kraji nejpopulárnější ve Středočeském kraji.
TZ
Zdroj: eGOVERNMENT.NEWS
Zdroj: B2B NETWORK NEWS