Přeskočit na obsah

Evropská komise oznámila dohodu o předávání dat do Spojených států

Evropská komise (EK) oznámila novou dohodu o předávání dat evropských uživatelů do Spojených států. Opatření, která přijaly Spojené státy, zajišťují přiměřenou úroveň ochrany osobních údajů Evropanů, uvedla komise. Předchozí dohodu o přenosu dat, známou jako Privacy Shield (štít EU-USA), zneplatnil v roce 2020 Soudní dvůr EU. Podle něj nezajišťovala dostatečnou ochranu dat evropských uživatelů.

„Nový rámec EU–USA pro ochranu údajů zajistí bezpečný tok údajů pro Evropany a společnostem na obou stranách Atlantiku přinese právní jistotu,“ uvedla předsedkyně EK Ursula von der Leyenová. „V návaznosti na principiální dohodu, k níž jsem s prezidentem (Joem) Bidenem v loňském roce dospěla, přijaly USA za účelem zřízení nového rámce bezprecedentní závazky. Dnes činíme významný krok s cílem poskytnout občanům jistotu, že jejich údaje jsou v bezpečí,“ dodala.

Podle šéfky komise jde zároveň o prohloubení ekonomických vazeb mezi EU A USA a opětovné potvrzení, že obě strany sdílí stejné hodnoty. „Ukazuje se, že společným úsilím můžeme vyřešit i ty nejsložitější problémy,“ doplnila von der Leyenová.

Dohoda podle komise zavádí nová závazná ochranná opatření, která jsou odpovědí na všechny obavy vznesené Soudním dvorem EU, včetně omezení přístupu amerických zpravodajských služeb k datům Evropanů na to, co je nezbytné a přiměřené. Vzniká rovněž soud pro přezkum ochrany údajů (Data Protection Review Court, DPRC), ke kterému budou mít přístup občané EU. Současné dohoda přitom podle komise zavádí významná vylepšení ve srovnání s mechanismem, který existoval v rámci Privacy Shield. Například jestliže soud DPRC zjistí, že data byla shromážděna v rozporu s novými ochrannými opatřeními, bude moci nařídit vymazání dat.

Novou dohodu ocenil eurokomisař pro spravedlnost Didier Reynders. Ten je přesvědčen, že dohoda odrazí veškeré soudní námitky, které by mohly být proti dohodě o přenosu dat vzneseny. „Jsem přesvědčen, že jsme dosáhli významného pokroku, který splňuje požadavky judikatury Soudního dvora EU,“ citovala Reynderse agentura Reuters.

TZ

Foto: Shutterstock

Zdroj: IT SECURITY NETWORK NEWS 

Zdroj: ICT NETWORK NEWS

Generated by Feedzy