Evropská komise představila finální verzi svého dobrovolného kodexu pro umělou inteligenci, který má firmám usnadnit orientaci v nadcházejících povinnostech plynoucích z Aktu o AI. Kodex nabízí praktické nástroje pro transparentnost a bezpečnost, avšak zástupci průmyslu vyjadřují obavy z chybějících pokynů a blížícího se termínu pro aplikaci pravidel.
Pomocná ruka, nebo další byrokracie?
Evropská komise zveřejnila finální verzi svého Kodexu praxe pro univerzální umělou inteligenci (GPAI). Jde o soubor dobrovolných směrnic, který má podnikům pomoci připravit se na plnění standardů stanovených v závazném Aktu o AI. Kodex, na jehož tvorbě se podílelo 13 nezávislých expertů a více než tisíc zúčastněných stran, nabízí praktické nástroje.
Mezi nimi najdeme například vzorový formulář pro dokumentaci, který firmám ujasňuje, jaké informace budou muset povinně reportovat v rámci transparentnosti. Dále kodex řeší otázky autorských práv a procesy pro zajištění bezpečnosti a zabezpečení AI modelů. Po oficiálním schválení členskými státy a Komisí se firmy budou moci k dodržování kodexu dobrovolně přihlásit.
Přistoupení ke kodexu má firmám přinést výhody v podobě snížení administrativní zátěže a zvýšení právní jistoty ve srovnání s těmi, kdo budou soulad se zákonem prokazovat jinými způsoby. Celá iniciativa přichází v době, kdy se blíží další milník v zavádění Aktu o AI. Již 2. srpna totiž vstoupí v platnost pravidla pro univerzální AI.
Nové AI modely vytvořené po tomto datu budou mít jeden rok na dosažení souladu s legislativou, zatímco starší modely dostanou lhůtu dvouletou.
Obrázek: Pixabay
Zdroj: ciodive.com
Zdroj: B2B NETWORK NEWS