Evropský trh vnitrozemské vodní dopravy, jehož hodnota se odhaduje na přibližně 10,2 miliardy dolarů, má před sebou období silného růstu. Podle nové zprávy poradenské společnosti IMAP by měl tento segment růst ročním tempem 5 %.
Udržitelnost, geopolitika a konsolidace formují budoucnost lodní přepravy v Evropě
Poradenská společnost IMAP, specializující se na fúze a akvizice, ve své nejnovější zprávě předkládá analýzu evropského trhu vnitrozemské vodní dopravy, který hraje klíčovou roli v přepravě zboží v rámci jednotlivých ekonomik i na mezinárodní úrovni. Celosvětově je tento trh oceňován na zhruba 20 miliard dolarů, přičemž evropský segment z něj tvoří významnou část s odhadovanou hodnotou 10,2 miliardy dolarů.
Zpráva předpovídá, že evropský trh poroste ročním tempem 5 %, čímž překoná globální průměr, částečně i díky silnému důrazu Evropské unie na ekologicky udržitelné formy dopravy. Hlavními dopravními tepnami kontinentu zůstávají Rýn, který je s 49 miliardami tunokilometrů (tkm) nejvytíženější evropskou vnitrozemskou vodní cestou, následovaný severo-jižní osou (35 miliard tkm) a Dunajem (22 miliard tkm). Tyto vodní cesty protínají více než deset zemí a procházejí řadou velkých měst, včetně několika metropolí a klíčových přístavů jako Rotterdam či Brusel.
Zajímavostí evropského trhu je silné postavení i menších zemí. Příkladem je Nizozemsko, které díky své strategické poloze při ústí Rýna a Waalu zaujímá dominantní pozici. Příjmy nizozemské vnitrozemské vodní dopravy vzrostly v roce 2022 o pozoruhodných 43 %, především v důsledku zvýšených cen za přepravu.
Významná část (36 %) nákladu přepravovaného po nizozemských vodních cestách směřuje na export a země si nárokuje více než třetinu veškeré přepravní aktivity v rámci EU27. Hlavními hnacími produkty evropského trhu jsou obiloviny, masné výrobky a mléčné produkty, spadající do kategorie sypkých nákladů (tzv. dry bulk). Mezi další významné přepravované komodity patří železo, ocelové svitky, plechy, trubky a kontejnery s různorodým obsahem od strojních dílů po oděvy. Zpráva očekává, že právě sypký náklad bude v následujících letech tvořit 60 až 70 % nárůstu objemu přepravy. Z kapalných nákladů (tzv. liquid bulk) se po evropských řekách a kanálech často přepravují chemikálie jako průmyslové plyny a hnojiva, minerální oleje, benzín a další ropné produkty.
Obrázek: Pexels
Zdroj: consultancy.eu
Zdroj: B2B NETWORK NEWS