Firmy při zavádění AI upřednostňují rychlost před bezpečností

Masivní adopce umělé inteligence v podnikovém sektoru s sebou přináší značné bezpečnostní mezery, jak ukazuje nový průzkum společnosti Accenture. Většina firem přiznává, že postrádá kapacity pro obranu proti hrozbám poháněným AI.

Investice do AI násobně převyšují rozpočty na kyberbezpečnost

Tlak na rychlé zavádění umělé inteligence a prokazování její hodnoty vede mnoho organizací k tomu, že upřednostňují inovace před bezpečností. Podle rozsáhlého průzkumu společnosti Accenture, zveřejněného minulý týden a zahrnujícího téměř 2 300 vedoucích pracovníků v oblasti bezpečnosti a technologií, se jedná o nebezpečný vzorec.

Firmy často přistupují k bezpečnosti jako k druhořadé záležitosti, která je opomíjena v úvodních fázích plánování, což je následně nutí k nákladnému a neefektivnímu zpětnému zabezpečování systémů.

Data z průzkumu tuto nerovnováhu potvrzují v číslech. Pouze 42 % organizací udržuje rovnováhu mezi investicemi do vývoje AI a do souvisejícího zabezpečení. Výdaje na iniciativy v oblasti generativní AI byly v letech 2023 až 2024 v průměru 1,6krát vyšší než rozpočty na kyberbezpečnost. V roce 2025 se očekává, že tento poměr vzroste na 2,6. V důsledku toho téměř čtyři z pěti podniků (cca 80 %) připouštějí, že postrádají základy potřebné k ochraně AI modelů, datových pipeline a cloudové infrastruktury.

Kromě investiční nerovnováhy představuje významnou překážku také nedostatek odborníků. Více než 80 % vedoucích pracovníků v průzkumu Accenture označilo nedostatek talentů v oblasti kybernetické bezpečnosti za zásadní problém bránící dosažení lepšího zabezpečení. Rozmach automatizace a AI agentů navíc situaci dále komplikuje.

Obrázek: Unsplash

Zdroj: ciodive.com

Zdroj: B2B NETWORK NEWS