Search
Close this search box.

Frontier si drží první místo jako nejrychlejší superpočítač světa na seznamu Top500

USA zůstávají jedinou zemí, která oficiálně provozuje superpočítač třídy exascale.

Systém Frontier s 1,194 exaflops, umístěný v národní laboratoři Oak Ridge National Laboratory ministerstva energetiky v Tennessee, zůstává systémem č. 1 na seznamu Top500, jehož nejnovější verze byla zveřejněna tento týden.

Systém Fugaku společnosti RIKEN v Japonsku, Lumi společnosti CSC ve Finsku, Leonardo společnosti CINECA v Itálii a systém Summit společnosti DOE završují pět nejlepších beze změny od listopadu 2022 – i když některé zaznamenaly upgrady. Upgrade Frontier o 92 petaflopů by stačil k tomu, aby se samotné rozšíření dostalo do první desítky.

První desítka také zůstává nezměněna, ale USA si polepšily v celkovém seznamu. USA mají 150 systémů v žebříčku Top500, oproti 126 v listopadu. Čína klesla ze 162 systémů na 134. Asie jako celek měla na seznamu 192 strojů, Severní Amerika 160 systémů a Evropa 133 systémů.

V seznamu nejúčinnějších systémů Green500 byl opět na vrcholu Henri systém z Flatiron Institute v New Yorku s energetickou účinností 65,40 Gflops/Watt. Společnostmi Lenovo & Intel založený Henri zaznamenal upgrady, které také zaznamenaly skok ze 405. místa na 225. místo v celkovém Top500 s výkonem 2,88 petaflopů.

Frontier však nebyl postaven proti dvěma čínským exascale systémům, které byly spuštěny v roce 2021. Předpokládá se, že superpočítač Sunway OceanLight má maximální výkon kolem 1,3 exaflops/1,05 exaflops udržitelný a Tianhe-3 je schopen dosáhnout maximálního výkonu 1,7 exaflops/ 1,3 exaflopů, ale země je nepředložila ke vzájemnému hodnocení.

V tomto roce mají být online další systémy exaflops. USA se stále připravují na spuštění dlouho odkládaného systému Aurora, který by měl nabízet 2,4 exaflops. Nadcházející El Capital má nabídnout 2 exaflopy, když se také spustí později v tomto roce. NERSC-10, který má být uveden na trh v roce 2026, by mohl nabídnout 40 exaflopů.

Evropská komise si klade za cíl spustit systém exascale v Německu v roce 2023 a Spojené království doufá, že si brzy pořídí vlastní superpočítač exaflops.

Indie plánuje nasazení vlastního systému exscale s využitím domácích procesorů. Param-Shankhis má být spuštěn v roce 2024.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Zdroj: DATACENTER NETWORK NEWS

Zdroj: ICT NETWORK NEWS