Zatímco ceny potravin, energií nebo dopravy v posledních letech výrazně rostou, náklady na připojení k internetu jdou opačným směrem. Nová data ukazují, že v řadě zemí včetně ČR se ceny mobilních dat i pevných tarifů snižují – a to navzdory inflačním tlakům. Digitální služby tak představují stabilní prvek domácích rozpočtů.
V době, kdy spotřebitelé po celém světě čelí zvyšujícím se cenám potravin, dopravy či energií, přináší telekomunikační sektor překvapivě pozitivní zprávu: připojení k internetu je v mnoha zemích levnější než před pěti lety. Data z tzv. Gigabite Indexu 2025, založeného na analýzách Huawei, Mezinárodní telekomunikační unie (ITU) a týdeníku The Economist, ukazují, že ceny mobilních i pevných internetových tarifů v přepočtu na kupní sílu spotřebitelů klesají – a to i v zemích s vysokou inflací.
Gigabite Index jako mezinárodní srovnávací nástroj sleduje vývoj cen internetového připojení v poměru k životním nákladům v jednotlivých zemích. Vychází z veřejně dostupných dat o tarifech pevného a mobilního internetu, spotřebitelských cenách a mzdové síle obyvatel. Cílem indexu je poukázat na to, jak se dostupnost digitální konektivity vyvíjí v kontextu inflace a rostoucích výdajů domácností. Místo ukazatelů jako je parita kupní síly a HDP využívá přepočet ceny mobilních a datových tarifů na lokální cenu Big Macu v jednotlivých zemích.
„Zatímco cena tohoto hamburgeru vzrostla od roku 2019 v průměru o 26 % a podobný vývoj sledujeme u potravin i dopravy, ceny datových tarifů šly ve většině zemí dolů. Ve srovnání 30 zemí došlo k poklesu průměrné ceny mobilního internetu o 45 % a ceny pevného připojení o 5 %, přičemž uživatelé dnes za stejnou částku získají podstatně vyšší kvalitu služeb než před pěti lety,“ říká Andrew Williamson, ekonomický poradce společnosti Huawei.
Ještě výraznější rozdíly přináší srovnání s vývojem spotřebitelských cen. V Jižní Africe například vzrostl index CPI o 28 %, zatímco mobilní internet zlevnil o 65 %. V Německu potřebovali spotřebitelé v roce 2024 na totožný mobilní hlasový a datový tarif sumu o téměř šest Big Maců menší než v roce 2019. A i v zemích s vysokou inflací, jako je Turecko, si internet zachovává relativní cenovou stabilitu.
Tato data potvrzují, že sektor digitální konektivity zůstává výjimečně stabilní – a v některých případech se stává oporou v době rostoucích životních nákladů. V českém kontextu podle dat Českého telekomunikačního úřadu došlo v posledních dvou letech k významnému poklesu cen mobilních dat, téměř o čtvrtinu. Zpráva ČTÚ rovněž uvádí, že mobilní volání se v první polovině roku 2024 zlevnilo o 4,2 %, Ať už jako nástroj práce na dálku, přístup ke vzdělání nebo základní prvek sociálního kontaktu, kvalitní a dostupné připojení se stává stále důležitější součástí každodenního života.
TZ
Zdroj: NETGURU NETWORK NEWS
Zdroj: ICT NETWORK NEWS