Search
Close this search box.

Google přejmenoval svou chatovací službu s umělou inteligencí Bard na Gemini

Internetová firma Google přejmenovala svou chatovací službu Bard na Gemini, což je model umělé inteligence (AI), který Bard využívá. Bard je od února dostupný i v češtině. České zastoupení Google to uvedlo na svém blogu.

„Od loňského roku, kdy jsme spustili službu Bard, ji lidé po celém světě začali aktivně používat ke spolupráci s AI. Využívají ji například při přípravě na pracovní pohovory, pro hledání chyb v kódu nebo jako pomocníka při brainstormingu. Naším cílem u Barda vždy bylo poskytnout uživatelům přímý přístup k AI modelům, přičemž Gemini je teď naší nejvýkonnější rodinou těchto systémů. Abychom tento cíl reflektovali, Bard odteď ponese jméno Gemini,“ uvedl Google.

Google zároveň uvedl dvě novinky, kterými jsou placená verze Gemini Advanced a mobilní aplikace pro Android. Aplikace pro iOS bude dostupná v řádu týdnů.

Gemini Advanced je k dispozici prostřednictvím nového předplatného Google One AI Premium a to v angličtině všude, kde je v současné době dostupné předplatné Google One AI Premium Plan, tedy ve 150 zemích včetně Česka. Cena předplatného je 19,99 USD (zhruba 470 Kč) měsíčně, pro český trh byla stanovena na 550 Kč měsíčně, přičemž dva měsíce mají zájemci zdarma na vyzkoušení. Zákazníci v rámci balíčku získají také dva terabajty prostoru v cloudovém úložišti. Firma plánuje postupné rozšíření i do dalších jazyků.

Z Duetu AI se stane Gemini pro Google Workspace a pro Google Cloud. Uživatelé s předplatným Google One AI Premium budou moci používat Gemini v Gmailu, Dokumentech, Tabulkách, Prezentacích a ve službě Meet.

„Právě spuštěná první verze Gemini Advanced odráží naše nejnovější pokroky v tom, jak AI uvažuje a bude se nadále zdokonalovat,“ dodali zástupci Googlu.

Změna názvu je podle technického ředitele technologické firmy OR-CZ Jana Kelči určitě dobrým krokem pro větší přehlednost AI produktů od Googlu. „Přejmenování doprovází i příchod nových placených verzí, které nabídnou pokročilé funkce na špičce současného vývoje služeb na bázi umělé inteligence. To umožní lépe konkurovat zavedeným nástrojům, jako je ChatGPT a dalším,“ řekl ČTK.

Placená verze je jednou z největších odpovědí Googlu na aktivity společnosti Microsoft a jejího partnera OpenAI, upozornila agentura Reuters. Microsoft nedávno oznámil konkurenční předplatné služeb AI v programech Word a Excel. Obě předplatné stojí v USA 20 USD měsíčně. Google doufá, že se mu podaří získat náskok díky velké základně majitelů chytrých telefonů s operačním systémem Android.

TZ/ČTK

 

Zdroj: B2B NETWORK NEWS