Přeskočit na obsah

Google uvažuje o zpoplatnění služeb využívajících generativní umělou inteligenci

Podle informací zveřejněných v deníku Financial Times, uvažuje společnost Google o možnosti zpoplatnění nových „prémiových“ služeb, které jsou založeny na generativní umělé inteligenci (AI). To by znamenalo, že by uživatelé mohli být poprvé povinni platit za určité základní služby této společnosti.

Google údajně zvažuje začlenění některých funkcí vyhledávání, které jsou založeny na umělé inteligenci, do svých placených prémiových služeb. Již nyní jsou některé z těchto funkcí dostupné v jeho asistenční službě Gemini AI v e-mailové službě Gmail a textovém editoru Docs.

Podle zdrojů, o kterých informuje Financial Times, vývojáři pracují na přípravě takového kroku, ale vedení společnosti ještě nerozhodlo, zda ho skutečně provede. Pokud by se tak stalo, běžné vyhledávání ve službě Google by zůstalo zdarma.

Google, který je součástí společnosti Alphabet, je největším internetovým vyhledávačem na světě a dominuje také v oblasti internetové reklamy. Celkové tržby společnosti Alphabet, které jsou převážně tvořeny reklamními příjmy od Googlu, vzrostly o téměř devět procent na 307,4 miliardy dolarů v minulém roce.

Termín „generativní umělá inteligence“ označuje systémy, které jsou schopny vytvářet texty nebo obrázky na základě tréninku na velkém množství dat a v reakci na zadání uživatele. Tyto technologie se staly známými díky programu ChatGPT, který byl představen společností OpenAI, podporovanou Microsoftem.

TZ

Zdroj: ICT NETWORK NEWS