Search
Close this search box.

GSMA předpovídá rychlý růst 5G v regionu APAC

Podle nové zprávy GSMA Mobile Economy APAC 2023 zažívá oblast Asie a Tichomoří (APAC) exponenciální růst 5G, přičemž se předpokládá, že připojení nové generace budou do roku 2030 tvořit 41 % všech mobilních připojení, oproti pouhým 4 % v roce 2022. Dále do stejného roku přinese 5G do ekonomiky regionu 130 miliard dolarů.

„5G nabírá na síle v celé Asii a Tichomoří, což je způsobeno kombinací faktorů, včetně rychlé expanze sítě na mnoha trzích (jako je Indie), poklesu průměrné prodejní ceny zařízení 5G a marketingového úsilí operátorů,“ uvedl GSMA. Dodal však, že v „dohledné budoucnosti“ zůstane 4G dominantní technologií na regionální úrovni a v roce 2030 bude stále tvořit více než polovinu celkových připojení.

Mezi další klíčové trendy přispívající k růstu 5G v regionu, uvedla GSMA, patří vzestup generativní umělé inteligence, přechod na cirkularitu v telekomunikacích s cílem snížit plýtvání, vysoká úroveň telekomunikační konsolidace v APAC, rychle rostoucí odvětví fintech poháněné mobilními technologiemi, a nakonec to, co nazývá „imperativ rostoucí monetizace“.

„Jak roste přijetí 5G, bude eskalovat nutnost monetizace. K přilákání nových zákazníků nebo motivování těch stávajících k vyšším útratám je zapotřebí faktor ‚wow‘,“ vysvětlila asociace.

Zpráva také předpovídá, že do roku 2023 bude v Asii a Tichomoří více než 3 miliardy připojení chytrých telefonů, což se podle GSMA promítne do míry přijetí chytrých telefonů 94 %. Mobilní datový provoz se navíc v regionu více než zdvojnásobí, přičemž se očekává, že video a online hry budou patřit mezi nejlepší služby s podporou 5G. A konečně se předpokládá, že příspěvek mobilních zařízení v Asii a Tichomoří dosáhne do roku 2030 přibližně 990 miliard USD.

„Mobilní konektivita je i nadále jádrem digitálních inovací v Asii a Tichomoří, umožňuje širokou škálu transformačních technologií pro jednotlivce a podniky a pomáhá vládám mít pozitivní dopady na společnost,“ komentuje GSMA a dodává, že regionální úřady prosazují iniciativy, jak integrovat mobilní technologie napříč „každým aspektem společnosti“, jako je zdravotnictví, Průmysl 4.0, překonání digitální propasti a řešení katastrof souvisejících s klimatem.

Zdroj: rcrwireless.com

Zdroj: NETGURU NETWORK NEWS

Zdroj: ICT NETWORK NEWS