Přeskočit na obsah

Hackeři loni ukradli méně kryptoměn, počet útoků však vzrostl

Hackeři připravili loni investory do kryptoměn o 1,7 miliardy USD (38,7 miliardy Kč), což ve srovnání s předchozím rokem představuje pokles o 54,3 procenta. Ukázala to analýza poradenské společnosti Chainalysis. Počet ukradených prostředků se sice snížil o více než polovinu, počet jednotlivých hackerských incidentů ale loni stoupl na 231 z 219 v roce 2022.

Kybernetické útoky jsou pro kryptoměnový průmysl trvalým problémem. Rozsáhlé hackerské útoky jsou jedním z důvodů, proč se většina regulátorů ve světě staví ke kryptoměnovým platformám odmítavě.

Počet hackerských útoků organizací napojených na Severní Koreu se loni zvýšil na rekordních 20. Podle odhadu Chainalysis při nich byly ukradeny kryptoměny za více než jednu miliardu USD. To je o něco méně než v předchozím roce, kdy byly ukradeny kryptoměny za 1,7 miliardy USD. KLDR již dříve popřela obvinění z hackerských nebo jiných kybernetických útoků, upozornila agentura Reuters.

Objem ukradených prostředků se výrazně snížil hlavně kvůli obrovskému poklesu krádeží z tzv. protokolů decentralizovaného financování (DeFi), které využívají softwarové algoritmy umožňující investorům do kryptoaktiv obchodování a půjčování kryptoměn bez využití centrálního zprostředkovatele. Krádeže z protokolů DeFi byly z velké části důvodem obrovského nárůstu objemu ukradených kryptoměn v letech 2021 a 2022. Loni hackeři ukradli z protokolů DeFi jen 1,1 miliardy USD, což bylo o 63,7 procenta méně než v roce 2022, uvedla Chainalysis.

TZ/ČTK

Obrázek: Pixabay

Zdroj: ICT NETWORK NEWS