Vysoké náklady na práci, nedostatek kvalifikované pracovní síly a nadměrná regulatorní zátěž. To jsou hlavní výzvy ohrožující konkurenceschopnost Evropy, které identifikoval aktuální ekonomický průzkum asociace evropských obchodních a průmyslových komor Eurochambres. Zapojilo se do něj na 42 tisíc subjektů hlavně z řad malých a středních podniků z 27 zemí. Tento negativní trend vnímají i české firmy.
„Jsme v bodě zlomu pro naše podnikání. Přístup „nejdříve regulujte, důsledky řešte později k tvorbě politik EU musí nyní skončit. Nová Evropská komise spolu se zákonodárci se musí zaměřit na povzbuzení našich podniků, aby investovaly, zaměstnávaly, inovovaly a využívaly příležitostí na jednotném trhu i v celosvětovém měřítku,“ říká k závěrům průzkumu prezident Eurochambres Vladimír Dlouhý.
Narůstající objem regulace a s tím spojený nárůst administrativní zátěže, ztěžuje podnikání v EU a ohrožuje růst firem. Tento negativní trend vnímají i české firmy. „Čas věnovaný administrativní zátěži by naše firmy mohly věnovat vlastnímu podnikání, investicím do inovací nebo dekarbonizaci,“ říká Zdeněk Zajíček, prezident Hospodářské komory ČR. To je také důvod, proč Zdeněk Zajíček inicioval řadu jednání na téma systematického řešení regulace se zástupci evropských institucí.
Hospodářská komora ČR dlouhodobě upozorňuje na nutnost snižovat byrokracii pro podnikatele. Podle Právního elektronického systému totiž stát v současnosti ukládá živnostníkům a firmám jen na základě vybraných, podnikateli nejčastěji používaných 34 zákonů přes 2 147 povinností, s nimiž je často spojena nadměrná administrativa.
Zdroj: Hospodářská komora ČR
Zdroj: eGOVERNMENT.NEWS
Zdroj: B2B NETWORK NEWS