Search
Close this search box.

Informativní důchodová aplikace překonala 2 000 000 spuštění

Informativní důchodová aplikace (IDA) je velmi úspěšnou službou ePortálu ČSSZ. Od svého spuštění v červenci 2021 byla využita již více než 2milionkrát. Velké množství klientů si tak ověřilo své evidované pojistné doby nebo zjistilo předběžnou výši svého budoucího důchodu. Průměrná návštěvnost služby IDA je přes 2 tisíce návštěvníků denně, přičemž v posledních měsících zájem často přesahuje 4 tisíce přístupů denně. Rekordním číslem ovšem zůstává návštěvnost 60 488 uživatelů v jednom dni.

IDA poskytuje přehlednou a srozumitelnou informaci o tom, zda ČSSZ eviduje všechny doby pojištění klientů, kolik let klientům chybí pro získání potřebné doby pojištění nebo do dosažení důchodového věku, ale také orientační výši důchodu podle reálných údajů o dosavadních výdělcích, dobách pojištění a vyloučených dobách, které má ČSSZ ve své evidenci. Odhad výše starobního důchodu je tím přesnější, čím je klient blíže datu svého odchodu do důchodu. Odhadovaná výše důchodu není predikcí do budoucna, ale vyjádřením v současné hodnotě peněz bez ohledu na budoucí valorizace, inflaci a podobně. Díky tomu si klient může udělat lepší představu o výši svého důchodu v porovnání s aktuální ekonomickou situací a vyhodnotit, jak se nejlépe na nové životní období připravit.

Využít službu IDA doporučuje také ústřední ředitel ČSSZ František Boháček: „Všem klientům osobně doporučuji, aby už v produktivním věku pravidelně využívali naši Informativní důchodovou aplikaci (IDA). Vyhnou se tak v budoucnosti nepříjemným překvapením při podání žádosti o důchod. Z aplikace IDA klient po přihlášení snadno pozná, které doby pojištění u něj konkrétně ČSSZ eviduje a které bude muset (a může již nyní) doložit.“

„Dva miliony spuštění Informativní důchodové aplikace (IDA) je skvělé číslo. Jasně ukazuje, že klienti mají velký zájem o informace ohledně svého důchodu, které jim aplikace umí rychle a jednoduše nabídnout. Každý by se měl zajímat o dobu svého důchodového pojištění i další související záležitosti ještě dlouho předtím, než půjde podat žádost o důchod. IDA je v tomto ohledu opravdu skvělým pomocníkem. Kdo se do ní tedy ještě nepodíval, ať to co nejdříve udělá,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Pokud se klient rozhodne doložit chybějící doby pojištění již nyní, veškeré informace najde v informativním letáku Dokládání dob důchodového pojištění. V aplikaci IDA se objeví po jejich doložení přibližně do 1 měsíce. V evidenci ČSSZ zpravidla není doba studia, vojenské nebo civilní služby, poslední dva roky výdělečné činnosti nebo péče o dítě do čtyř let jeho věku, která je u žen dosazena službou automaticky po zadání data narození dítěte.

Přihlásit se do služeb ePortálu ČSSZ je možné prostřednictvím identity občana (tj. např. eObčanka, bankovní identita, mobilní klíč eGovernmentu) nebo přihlašovacích údajů k datové schránce, případně zahraničním identifikačním prostředkem podle unijního nařízení eIDAS.

V roce 2022 ocenili přínos Informativní důchodové aplikace také odborníci z IT a služba vyhrála 19. ročník soutěže IT projekt roku. IDA se v prosinci 2023 stala rovněž součástí služby Žádost o důchod online, která žadatelům o starobní důchod okamžitě spočítá orientační výši jejich důchodu podle konkrétně zvoleného data odchodu důchodu a evidovaných dob pojištění, například pokud klient uvažuje o více alternativách.

„Žádost o důchod online je koncipována tak, aby klienta provedla i předdůchodovým poradenstvím. Klient uvidí odhadovanou výši starobního důchodu podle data odchodu do důchodu, které si zvolí. Výpočet bude orientační, přesto klient uvidí, co má na výši jeho důchodu vliv. Zjistí si tak, co je pro něj, například s ohledem na datum přiznání starobního důchodu, nejvýhodnější,“ upřesňuje František Boháček.

Bližší informace ke službě naleznete také na webových stránkách ČSSZ.

TZ

Zdroj: eGOVERNMENT NETWORK NEWS 

​ 

Zdroj: B2B NETWORK NEWS